Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MAX I MAJA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1999
  • Premiera:
    2000. 03. 27
  • Barwny, 45 min

Psychologiczno-obyczajowe widowisko dla młodzieży. Max i Maja są rodzeństwem. On jest zbuntowanym nastolatkiem, pełnym tłumionej agresji, w nieustannym konflikcie z rodzicami, którzy w przededniu rozwodu już nawet nie potrafią ze sobą rozmawiać. Ona od czasu wypadku przebywa w szpitalu, od 10 lat podłączona do aparatury podtrzymującej życie. Nieszczęście, które dotknęło Annę, Jana i ich dzieci, zupełnie rozbiło rodzinę, niegdyś szczęśliwą, co przypominają zarejestrowane na wideo sceny sprzed lat. W końcu rodzice, zgodnie z sugestią lekarzy, podejmują decyzję o odłączeniu aparatury. Ten dramatyczny moment każde z nich także przeżywa osobno i po swojemu, tylko Max sprawia wrażenie, że zupełnie się tym nie przejmuje. Ku zaskoczeniu wszystkich skazana na śmierć dziewczyna powraca do życia. Lekarze mówią wręcz o cudzie. Wybudzona ze śpiączki 17-letnia pacjentka przejawia niezwykłe zdolności - umie czytać w myślach innych ludzi. Medycyna nie potrafi wytłumaczyć tego fenomenu, dla najbliższych staje się to z czasem dość uciążliwe.
Maja wraca do domu. Bez trudu przypomina sobie, jak wyglądało tu wszystko 10 lat temu. Chwilami zachowuje się bardzo dziecinnie, kiedy indziej jest zdumiewająco dojrzała. Przy swojej niczym nie skażonej wrażliwości dziecka i bezkompromisowości w ocenie tego, co dobre i złe, z niezwykłą przenikliwością odsłania kłamstwa, w których jej rodzice i brat tkwili od lat. Odkrywa prawdę o małżeńskich problemach rodziców, o kochance ojca i frustracjach matki. Widzi jak na dłoni głupotę i naiwność Maxa, który związał się z cyniczną i wyrachowaną dziewczyną, przez nią pakuje się w problemy z narkotykami, ma też na swoim koncie drobne kradzieże. Przypadkiem Maja poznaje Zuzę, swoją rówieśnicę, z którą się zaprzyjaźnia, spotyka chłopaka, który wyraźnie się nią interesuje Zaczyna nadrabiać stracony czas. Jej najbliżsi zaś pod wpływem dziewczyny, jej prostolinijności i czułości okazywanej wszystkim, bez względu na grubość ochronnego pancerza oschłości i opryskliwości, też zaczynają inaczej postrzegać świat. I właściwie już nie wiadomo, czy Maja rzeczywiście czyta w ludzkich myślach, czy tylko zmusza ludzi wokół siebie do przewartościowania ocen i zrewidowania własnych norm postępowania. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MAJA I MAX
AutorKatarzyna Fajferek-Drewniak
2022.05.21 05:30:42
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman