Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRZYLĄDEK CZTERECH WIATRÓW

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1999
  • Premiera:
    2000. 02. 07
  • Barwny, 43 min

Adaptacja prozy Lucy Maud Montgomery, autorki słynnego cyklu powieściowego o Ani z Zielonego Wzgórza. Bohaterem opowieści jest młodziutki pastor Alan Douglas, który przybywa do Rexton z zamiarem gorliwego wypełniania misji duszpasterskiej. Wkrótce zdobywa sympatię wiernych, zwłaszcza pań należących do jego parafii. Szczególnymi względami darzy go piękna Isabel King, jednak pastor nie odwzajemnia jej uczuć. Któregoś dnia dociera aż na Przylądek Czterech Wiatrów. Z oddali obserwuje dziewczynę - najpiękniejszą, jaką kiedykolwiek widział, jak zwierza się w myślach zmarłej przed rokiem matce. Z krążących w miasteczku plotek dowiaduje się strasznych rzeczy o rodzinie mieszkającego w domu na odludziu dziwaka i bezbożnika. Kapitan Anthony Oliver podobno był kiedyś przemytnikiem, do dziś odwiedzają go podejrzane typy. Jego żona zniknęła, wyjechała, umarła albo została zamordowana, nie wiadomo, a siostra Emily i córka Lynde są równie dzikie i bezbożne jak on. Pastora Douglasa zaczyna fascynować odkrywanie tajemnicy rodziny Oliverów. Bywa coraz częstszym gościem w ich domu, choć gospodarz stale podkreśla, że zaprasza go do siebie jako człowieka, nie pastora. Alan nawiązuje sympatyczny kontakt z Emily Oliver, a nieco pochmurna, zbuntowana, spontaniczna Lynde zaprząta jego myśli i serce. Z radosnym zdumieniem młody pastor spostrzega, że chyba po raz pierwszy w życiu się zakochał. Lynde, która odpłaca mu coraz większym zaufaniem i przyjaźnią, nagle zmienia swój stosunek do Alana. Unika go, odpycha, wreszcie wyjaśnia, że otrzymała obelżywy anonim, który uświadomił jej, że krzywdzi pastora, rujnując jego reputację w oczach parafian. Alan wyznaje dziewczynie miłość, prosi ją o rękę. Lynde odrzuca oświadczyny. Nie może wyjść za mąż, ponieważ jest już zamężna. Przed trzema laty ojciec nakłonił ją do poślubienia niejakiego Franka Harmona, który "trzymał go w garści". Dla spokoju umierającej matki i ocalenia honoru rodziny zgodziła się wyjść za młodego kapitana, który nazajutrz wyruszył w rejs do Chin i nigdy więcej się nie pojawił. Ponura tajemnica z przeszłości, której Lynde również nie zna, rozdziela zakochanych. Ale fortuna kołem się toczy. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
FOUR WINDS
Opowiadanie
AutorLucy Maud Montgomery
PrzekładMagdalena Koziej-Ostaszkiewicz
Pochodzi z tomu: "Along the Shore: Tales by The Sea"
2017.05.23 00:48:34
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency