Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WOYZECK

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1999
  • Premiera:
    2000. 01. 24
  • 75 min

"Woyzeck" to najsłynniejszy, choć nie dokończony dramat Georga Buchnera, wydany drukiem w 1879 roku, 42 lata po śmierci pisarza. Do dziś doczekał się nie tylko licznych inscenizacji teatralnych (w Polsce m.in. Swinarskiego, Bradeckiego, Hanuszkiewicza, Zioły), lecz także adaptacji operowych i filmowych (głośna ekranizacja Wernera Herzoga ).
W warstwie fabularnej "Woyzeck" jest zapisem prawdziwej historii morderstwa popełnionego w Lipsku przez ubogiego żołnierza. Wokół zbrodni rozgorzał spór na temat poczytalności mordercy i jego faktycznej odpowiedzialności za czyn. Dramat Buchnera miał być obroną Woyzecka i protestem przeciwko karze śmierci. Proces pisania poprzedziły wnikliwe studia autora nad medyczną interpretacją postępku zabójcy. W rezultacie Buchner ukazał swego bohatera jako prostego człowieka, nieustannie poniżanego i krzywdzonego, kierującego się wyłącznie instynktem. Miłość do Marii była jedynym sensem jego życia. Jedyną autentyczną wartością w niegodziwym i niezrozumiałym świecie. Zdrada dziewczyny sprawiła, że psychika Woyzecka doznała szoku. Zbrodnia stała się dlań jedynym sposobem przywrócenia pozorów wewnętrznego ładu, formą "oczyszczenia" ukochanej kobiety ze zmazy zła. Sztuka Buchnera łączy w sobie elementy romantyzmu, naturalizmu, a nawet ekspresjonizmu. Umiejętnie czytana lub wystawiana ujawnia swój niezwykły potencjał filozoficzny (odwieczna antynomia między naturą a kulturą, pytania o kształt ludzkiej tożsamości, granice moralności, konsekwencje niesprawiedliwości wpisanej w porządek społeczny). Inscenizacja Laco Adamika jest próbą objęcia całej problematyki "Woyzecka". Na plan pierwszy wszakże wysuwa się tragedia prostego człowieka, zagubionego w nieprzyjaznym świecie i głęboko skrzywdzonego przez najbliższą mu osobę. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WOYZECK
Dramat
AutorGeorg Büchner
PrzekładJerzy Liebert

Patrz także:
schowaj

  • 1956
    Spektakl telewizyjny / Georg Büchner / Aleksandra Korewa
  • 1967
    Spektakl telewizyjny / Georg Büchner / Konrad Swinarski
  • 1983
    Etiuda szkolna / Mariusz Treliński
2024.03.01 00:33:38
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.