Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WYPADEK

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1999
  • Premiera:
    1999. 12. 13
  • 44 min

Współczesna, obyczajowa sztuka dla młodzieży. Bohaterka, 17- letnia uczennica szkoły baletowej Ewa Szewczyk ("też mi nazwisko dla gwiazdy" - zauważa z autoironią), musi zamieszkać u babci, bo rodzice wyjechali do pracy za granicą. Dziewczynę całkowicie pochłaniają myśli o przyszłej karierze. Balet jest jej życiową pasją, czuje, że tylko w tańcu istnieje naprawdę. Ćwiczy bezustannie, w szkole i w domu. Obserwując ją w sali prób, przy drążku, koleżanki zazdroszczą jej lekkości i precyzji. Babcia patrzy na wnuczkę z podziwem, ale i współczuciem, bo wie, ile dziewczyna płaci "za to swoje fruwanie, ten stan nieważkości". Tańczącą Ewę obserwuje z okna naprzeciwko Janusz. Gdy niebawem spotykają się w parku, chłopak ośmiela się wyznać, że Ewa podoba mu się coraz bardziej. Potem próbuje się do niej zbliżyć na prywatce. Ona za każdym razem go odtrąca. Szkolna koleżanka, dawna dziewczyna Janusza, nie kryje zazdrości, lecz Ewa nie przejmuje się jej wyrzutami ani listem podpisanym: nieszczęśliwa. Jej fortuna sprzyja. W popisowym przedstawieniu ma zatańczyć solową partię z "Giselle", na ferie wybiera się z rodzicami do Włoch, jest szczęśliwa. Jeden fatalny upadek na scenie i w efekcie skomplikowane złamanie nogi przekreśla wszystkie nadzieje na przyszłość. Nie wiadomo, czy po zdjęciu gipsu będzie mogła tańczyć. Ewa jednak nie załamuje się. Wciąż wierzy w swój powrót na scenę, choć na razie porusza się o kulach, z trudem stawiając krok za krokiem. Z czasem przychodzi refleksja, że życia nie można sprowadzać do jednego wymiaru. Jest w nim miejsce na różne ważne sprawy, również miłość. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WYPADEK
AutorJerzy Przeździecki
2021.02.21 00:08:12
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych