Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KROKI NA SCHODACH

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1993
  • Premiera:
    1995. 05. 17
  • 82 min

Nazwisko Mariana Hemara (1901-72) kojarzy się głównie z komediami i tekstami piosenek, pisanymi często na użytek kabaretów. "Kroki na schodach" to w jego dorobku utwór nietypowy - melodramat z elementami sensacji. Hemar pokusił się w nim o pokazanie bezwzględnych reguł obowiązujących w polityce, i ich wpływu na postępowanie człowieka. Zdaniem reżysera przedstawienia Tomasza Zygadły, "Kroki na schodach" są przede wszystkim sztuką o manipulacji. "Uważam, że manipulacja to jeden z największych problemów naszego stulecia. Teraz jest zupełnie inaczej niż kilka wieków wstecz, kiedy ludzie faktycznie uczestniczyli w życiu politycznym. My współcześnie jesteśmy już tylko przedmiotami, a nie podmiotami tej gry. Dlatego tak często gubimy się w otaczającej nas rzeczywistości, podobnie jak pogubiło się małżeństwo przedstawione przez Hemara. Miłość i szczęście tej pary skończyły się, gdy zdominował ich ten zewnętrzny, brutalny świat" - powiedział reżyser w jednym z wywiadów. Akcja dramatu toczy się w okresie międzywojennym w bliżej nie określonym kraju.
Bohaterami sztuki są kochający się małżonkowie. Uczuciu nie przeszkadzają różnice społeczne. Ona pochodzi z tzw. dobrego, mieszczańskiego domu. On jest robotnikiem i działaczem partii socjalistycznej. Akurat w chwili, gdy ma otrzymać wymarzony awans, w tajemniczych okolicznościach ginie jeden z ministrów. Gustaw, człowiek uczciwy i prostolinijny, zostaje wplątany w sprawę tego zabójstwa. Jego małżeństwo i pozycja w partii są zagrożone. Na schodach rozlegają się złowieszcze kroki. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KROKI NA SCHODACH
AutorMarian Hemar
2017.02.11 01:24:54
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor