Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MŁODOŚĆ BEZ MŁODOŚCI

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1998
  • Premiera:
    1999. 03. 25
  • 86 min

Mircea Eliade (1907 - 1086) znany jest głównie jako wybitny religioznawca, bodaj największy autorytet w tej dziedzinie w XX wieku. Zainteresowania autora "Traktatu o historii religii" sięgały jednak dalej, obejmując filozofię, etnografię, antropologię... Fascynował się kulturami Japonii, Chin, Tybetu, a zwłaszcza Indii. Starał się je przybliżyć cywilizacji zachodnioeuropejskiej, którą uważał za prowincjonalną i nazbyt skupioną na sobie. W swym niezmiernie pracowitym życiu (Eliade zwykł sypiać 3 - 4 godziny, przez resztę doby głównie prowadził badania, czytał lub pisał) parał się także literaturą. Nie odniósł na tym polu większych sukcesów, choć w rodzimej Rumunii, na kanwie jego dwu opowiadań skomponowano nawet opery ("U Cyganek", "Panna Krystyna"). "Młodość bez młodości" to adaptacja prozy Eliadego, łącząca motywy faustowskie z nawiązaniami do biografii pisarza. Głównym bohaterem sztuki jest Dominik, osiemdziesięcioletni prowincjonalny nauczyciel francuskiego i angielskiego. Całe swe życie podporządkował nauce i pisaniu epokowego dzieła o wielkich, uniwersalistycznych ambicjach. Niestety zamiary okazały się ponad siły i talent autora. Dominik poświęcił im wszystko, nawet miłość. Jednak nawet to nie pomogło. Zabrakło mu czasu. Przyszła starość, a wraz z nią skleroza, ociężałość myśli, białe plamy w pamięci. Dominik, zdając sobie sprawę ze swej klęski, udaje się do wielkiego miasta, by popełnić samobójstwo. Odratowany, trafia do szpitala. Gdy odzyskuje przytomność, ze zdumieniem stwierdza, że ubyło mu kilkadziesiąt lat. Jego umysł zaś jest pojemniejszy i lotniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Niezwykły podarunek od losu skłania nauczyciela do rewizji dotychczasowego życia i refleksji nad osobistą hierarchią wartości. Odmłodzony w tajemniczy sposób Dominik budzi też zainteresowanie lekarzy i służb bezpieczeństwa. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MŁODOŚĆ STULATKA
AutorMircea Eliade
PrzekładIreneusz Kania
2024.03.01 00:33:44
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.