Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOCHANKOWIE Z KLASZTORU VALDEMOSA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1995. 10. 09
  • Barwny, 87 min

Podobnie jak wiele innych dramatów, scenariuszy czy powieści Janusza Krasińskiego (głośna "Czapa", uhonorowany nagrodą im. Piętaka "Wózek", "Wkrótce nadejdą bracia" czy prezentowane w ub. roku w Teatrze TV "Śniadanie u Desdemony"), również ta sztuka stanowi dramaturgiczne rozwinięcie pomysłu zawartego w słuchowisku radiowym. "Kochankowie z klasztoru Valdemosa" w wersji "na głosy", z Andrzejem Sewerynem i Haliną Mikołajską w rolach głównych, zdobyli w 1974 r. pierwsze miejsce w plebiscycie radiosłuchaczy na najlepsze słuchowisko. W inscenizacji telewizyjnej Andrzeja Konica istotnym tłem akcji jest muzyka Chopina, w interpretacji Janusza Olejniczaka.
Fryderyk Chopin i George Sand płyną na Majorkę. Dla niej pobyt na tej cudownej wyspie oznacza przede wszystkim wyłączność - tutaj nie będzie musiała zaprzątać sobie głowy wielbicielkami Fryderyka. On zdecydował się na wyjazd nie do Włoch, lecz właśnie na Baleary także dlatego, że wolałby ukryć przed plotkarzami swój romans z autorką "Leili". Kochankowie są szczęśliwi, jakby znaleźli się w raju. Zachwycone są również dzieci pani Sand - Maurycy zamierza malować piękne plenery, Solange już chciałaby zbierać muszelki i kwiaty. Rzeczywistość okazuje się mniej romantyczna. W cuchnącej czosnkiem oberży w Palmie nie sposób wytrzymać. George wynajmuje za bezcen celę w klasztorze Valdemosa, należącym kiedyś do zakonu kartuzów. Wierzy, że w ciszy tej pustelni Fryderyk znajdzie najpiękniejsze motywy do swoich preludiów. Jednak klimat nie służy Chopinowi, nasilają się niedomagania płucne. Mieszkańcy Majorki boją się gruźlicy jak dżumy czy trądu, wrogo odnoszą się do "bezbożników" i "libertynów". Załamany pasmem niepowodzeń Fryderyk marzy już tylko o tym, żeby uciec z wyspy. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KOCHANKOWIE Z KLASZTORU VALDEMOSA
AutorJanusz Krasiński
2021.01.10 00:07:07
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych