Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PACJENTKA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1996. 03. 20
  • 42 min

Początkowo nic nie zapowiadało, że Agatha Christie (1891-1976) przejdzie do historii literatury jako klasyk powieści kryminalnej. Podczas I wojny światowej spełniała patriotyczny obowiązek, pracując społecznie jako pielęgniarka. Później wraz z drugim mężem, archeologiem, uczestniczyła w wykopaliskach na Bliskim Wschodzie. Jej pierwsza powieść "Tajemnicza historia w Styles" (1920) nie zwiastowała przyszłych sukcesów. Dopiero czwarty wydawca dostrzegł iskrę talentu w młodej debiutantce i zgodził się opublikować książkę. Następne lata pokazały, że zawodowa intuicja nie zawiodła go. "Błękitny express", "Morderstwo na plebanii", "Hotel na wybrzeżu" czy głośna sztuka "Pułapka na myszy" weszły do kanonu literatury kryminalnej i zapewniły Damie Christie miano klasyka. Wielką sławę zyskali też bohaterowie jej książek - belgijski detektyw Hercule Poirot i dobrotliwa Miss Jane Marple - poskromiciele i demaskatorzy wielu z tych, którym wydawało się, że znaleźli sposób na zbrodnię doskonałą. Swą sławę autorka "Pułapki na myszy" zawdzięcza też niepodrabialnemu stylowi, cechującemu się błyskotliwymi dialogami, sceptycznym i ciepłym humorem oraz barwnym, soczystym językiem, nasyconym pastiszowymi aluzjami do angielskiej tradycji literackiej. Skromną próbką tego stylu jest "The Patient" - miniatura teatralna, której akcja toczy się w scenerii okazałego, typowo brytyjskiego domu. Odbywa się tu niezwykły eksperyment, któremu zostaje poddana osoba całkowicie sparaliżowana, lecz w pełni świadoma. Rodzina przypuszcza, że przyczyną jej stanu była próba samobójstwa. Inspektor prowadzący śledztwo w tej sprawie jest jednak bardziej sceptyczny. Kto ma rację? Odpowiedź na to pytanie umożliwić ma specjalna maszyna, przetwarzająca myśli ofiary na impulsy świetlne. Metodą najprostszych pytań i "świetlnych" odpowiedzi powinno się wyjaśnić, czy pacjentka sama wypadła z balkonu, czy też ktoś jej w tym dopomógł. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PACJENTKA
AutorAgatha Christie
PrzekładAnna Niżyńska
2017.04.09 00:56:05
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency