Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CZTERY PORY ROKU

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1998
  • Premiera:
    1998. 09. 14
  • 69 min

Israel Horovitz należy do najpłodniejszych współczesnych dramaturgów amerykańskich. Pisać zaczął jako siedemnastolatek. Do dziś spod jego pióra wyszło grubo ponad pięćdziesiąt sztuk, które przetłumaczono na dwadzieścia języków i wystawiano na scenach całego świata. W spektaklach na podstawie jego tekstów debiutowali tak znani dziś aktorzy jak Al Pacino, Richard Dreyfuss, Jill Clayburgh czy Diane Keaton. Horovitz słynie z siły woli i wytrwałości w dążeniu do wytyczonych przez siebie celów. A wytycza ich sobie niemało. Oprócz pisarstwa para się bowiem reżyserią, aktorstwem, nie gardzi też zajęciami organizacyjno-administracyjnymi, związanymi z branżą teatralną. Szczególną popularnością cieszą się jego utwory w Europie, zwłaszcza we Francji. Zdaniem autora "Czterech pór roku" istnieją dwa prawdziwie niepowtarzalne miejsca na świecie. Pierwszym jest Paryż, drugim Gloucester w stanie Massachusetts, gdzie mieszka i założył własny teatr. Do najbardziej znanych sztuk Horovitza należą "The Indian Wants the Bronx", "Shooting Gallery" i "Rats", którą admirował sam Samuel Beckett.
"Cztery pory roku" jest jednym z bardziej wyciszonych i stonowanych dramatów amerykańskiego pisarza. Ukazuje jednak w pełni jego biegłość w budowaniu interesującej intrygi, psychologiczną przenikliwość oraz poczucie humoru. Tytuł sztuki nawiązuje do słynnego koncertu skrzypcowego Antonia Vivaldiego. Jej akcja zaś dzieje się w niewielkim miasteczku. Głównym bohaterem jest Brackish - emerytowany nauczyciel języka angielskiego i muzyki, znany z surowości postrach kilku pokoleń uczniów miejscowego liceum. Dni upływają mu na słuchaniu ukochanych melodii, przeglądaniu woluminów ze swej imponującej biblioteki, słuchaniu radia i kontemplowaniu zalet ulubionego fotela. Pewnego dnia lekarz obwieszcza Brackishowi, że pozostał mu rok życia. Nauczyciel, który całe życie radził sobie ze wszystkim sam postanawia zatrudnić pomoc domową. Z nielicznych ofert wybiera młodą irlandzką wdowę imieniem Kathleeen. Początkowo ich koegzystencja obfituje w zabawne komplikacje, zwłaszcza że Brackish nosi aparat słuchowy, który często odmawia posłuszeństwa. Później jednak relacje między dwojgiem samotnych ludzi stają się coraz bardziej niejednoznaczne i skomplikowane. Każde z nich prowadzi z drugim własną, tajemną grę... Kameralna, znakomicie skonstruowana i psychologicznie "gęsta" sztuka Horovitza daje spore możliwości aktorskie. Jadwiga Jankowska-Cieślak i Gustaw Holoubek w pełni je wykorzystali. Zwłaszcza Brackish w interpretacji Holoubka przykuwa uwagę, intryguje i na długo zostaje w pamięci. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
CZTERY PORY ROKU
AutorIsrael Horovitz
PrzekładElżbieta Jasińska
2017.02.11 01:25:11
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency