Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MARTWA KRÓLEWNA

 • Spektakl telewizyjny
 • Rok produkcji:
  2003
 • Premiera:
  2004. 03. 21
 • Barwny, 102 min

Telewizyjna inscenizacja jednej z najbardziej znanych sztuk Nikołaja Kolady. "Martwa królewna" miała polską premierę w Teatrze Polskim w Poznaniu, 10 listopada 2001 r.
Nikołaj Kolada (rocznik 1957) jest bez wątpienia najbardziej znanym ze współczesnych dramaturgów rosyjskich. Jego sztuki nie schodzą z afisza, z równym powodzeniem wystawiane są na deskach teatrów w Rosji, Europie Zachodniej, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii. Studiował w szkole teatralnej w Swierdłowsku (obecnie Jekaterynburg), po dyplomie dostał angaż w miejscowym Akademickim Teatrze Dramatu, gdzie przepracował siedem lat aż do zwolnienia na "własną" prośbę. Los okazał się jednak dla niego łaskawy. Został przyjęty do Instytutu Literackiego w Moskwie do udziału w seminarium prozy. Studiował zaocznie aktorstwo, ale nie przestał oddawać się swej wielkiej pasji, jaką było pisarstwo. Jego pierwszy utwór sceniczny "Gramy w fanty", opublikowany w 1986 r., odniósł niespodziewany sukces, przynosząc pisarzowi bajeczne honorarium i sławę. Na początku lat 90. Kolada przebywał w Niemczech na stypendium Akademie Schloss Solitude, potem występował na scenie hamburskiego Deutsches Schauspielhaus. Tęsknił jednak za Jekaterynburgiem. Po powrocie do rodzinnego miasta zaczął prowadzić klasę dramaturgii w Instytucie Teatralnym. To jedyny, poza Moskwą, taki wydział w Rosji.
Autor ponad osiemdziesięciu sztuk, m.in. "Merylin Mongoł", "Procy" i właśnie "Martwej królewny", odcisnął wyraźne piętno na rosyjskiej dramaturgii lat 90. i nadal pozostaje w centrum uwagi. Krytyka opatrzyła jego twórczość etykietą "czernucha", co oznacza pokazywanie rzeczywistości od najciemniejszej strony. Jego sztuki przedstawiają ponury, pozbawiony wszelkich złudzeń i nadziei obraz rosyjskiej prowincji. Bohaterami są ludzie pokrzywdzeni przez los, żyjący na marginesie, samotni, uwikłani w rozmaite problemy, po uszy tkwiący w beznadziejnej rzeczywistości. Autor pokazuje ich cierpienie, biedę, walkę o przeżycie, wreszcie rezygnację. Te realia pisarz zna doskonale. Urodził się w ubogiej rodzinie w kazachskim sowchozie, długo żył w nędzy. Poznał smak głodu, bólu i cierpienia, które topił w alkoholu. [PAT] Dramat rozgrywa się gdzieś we współczesnej Rosji, w nieokreślonym bliżej garnizonowym miasteczku. Na głuchą, zabitą deskami prowincję docierają odgłosy wojny. W tle widać przemarsz wojska, słychać miarowy stukot żołnierskich butów. Bohaterka dramatu, nosząca imię Rimma, jest weterynarką, ale jej praca w miejscowej lecznicy dla zwierząt sprowadza się do uśmiercania bezdomnych istot, bo nikt inny nie chce tego robić. Młoda kobieta, około trzydziestki, żyje tu na końcu świata samotnie, w warunkach urągających godności ludzkiej. Jest brudna, zaniedbana, odpychająca. Nie ma już cienia nadziei na odmianę swego marnego losu. Chciałaby jeszcze przed śmiercią, która - jak czuje - zbliża się nieuchronnie, przeżyć miłosne uniesienie. Może, jak śpiąca królewna z baśni, doczeka się swego królewicza? Pewnego razu na tym odludziu pojawia się szkolna przyjaciółka Rimmy, atrakcyjna, zadbana Nina, która szuka na prowincji schronienia. Uciekająca od przeszłości dziewczyna ma również swoje marzenia. Chciałaby bogato wyjść za mąż, opływać w luksusy. Napawają ją obrzydzeniem warunki, w jakich żyje Rimma, która nielegalnie zajmuje się handlem gorzałką, sama też nie stroni od alkoholu, w którym topi wszystkie swoje smutki. Jej jedynym przyjacielem, dla którego warto żyć, jest pies - suka Lanka, która właśnie się oszczeniła. Wkrótce po przyjeździe Niny w lecznicy pojawia stały klient meliny, Witalij, w towarzystwie bogatego znajomego, Maksyma, pragnącego kupić szczeniaka. Transakcja zamienia się w całonocną libację alkoholową, która dla biesiadników okazuje się okrutnym seansem prawdy o ich życiu, tęsknotach, niespełnionych marzeniach. Swoją duszę i pragnienia obnaża Rimma, która wyznaje uczucie Maksymowi, widząc w nim wyśnionego kochanka. Odrzucona przez mężczyznę, okazującego jej pogardę, znowu zostaje sama ze swym wiernym psem. Kiedy jednak Lanka odchodzi z tego świata, Rimma postanawia również skończyć ze swoim życiem. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MARTWA KRÓLEWNA
Dramat
AutorNikołaj Kolada
PrzekładJerzy Czech

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2004
  Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda aktorska
2017.02.11 01:25:28
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor