Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STRACH NA STRYCHU

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1998
  • Premiera:
    2001. 04. 02
  • 43 min

Spektakl na motywach baśni Alexandru Popescu "Strach na wróble" to opowieść o strachu w dwojakim sensie - o postaci rodem z dziecięcych bajek i o uczuciu ogarniającym człowieka w sytuacji niepewności czy niebezpieczeństwa. Mały Mirek, pozostawiony sam w domu, podąża aż na strych za cieniem mężczyzny, który przypomina mu Dziadka. Naprawdę jest to zupełnie obcy, starszy pan, sympatyczny i nieporadny, właśnie ów tytułowy Strach, którego zresztą już od dawna nikt się nie boi. Chłopiec zaprzyjaźnia się z nim i szybko odkrywa tajemnicę swego nowego znajomego - poczciwina jest zakochany w uroczej sąsiadce, Ani. W podzięce za przekazanie dziewczynie listu Strach wręcza Mirkowi magiczny guzik demaskujący kłamców. Po prostu każdemu, kto mówi nieprawdę, wydłuża się nos, jak w znanej baśni o przygodach Pinokia. Niebawem chłopiec ma okazję wypróbować działanie zaczarowanego guzika. Rośnie nos sąsiadce, która zawsze częstuje go czerstwymi pączkami, zapewniając, że są świeże. Koledzy, którzy atakują małego i zrzucają na niego winę za rozbitą szybę, wyglądają jak długonose pajace. Mirek jest zachwycony, ale wkrótce zaczyna też dostrzegać ujemne strony bezpardonowego mówienia prawdy. Obraża się na niego dwoje dzieci, które zmusił do wyjawienia bolesnych tajemnic. Teraz chłopczyk chciałby się już pozbyć magicznego rekwizytu, który sprawia mu same kłopoty. Czarodziejski podarunek może jednak dać tylko komuś, kogo kocha i kto kocha jego. Mama i Tata, chociaż nie wierzą w cudowną moc guzika, doświadczają jego działania na sobie i wcale nie są tym zachwyceni. Właściwie wnuka naprawdę rozumie jedynie Dziadek, który wie, że uczucie strachu nikomu nie jest obce. Czasami jest ono panicznym lękiem, czasami wymyśloną postacią. Mirek, którego czeka poważna operacja, wymyślił sobie osobę, która pomoże mu przetrwać strach, ale nie przestał szukać oparcia wśród najbliższych. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
STRACH NA STRYCHU
AutorAleksandru Popescu
PrzekładDanuta Bieńkowska
2023.01.18 00:15:07
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.