Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DONADIEU

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • Premiera:
    1996. 10. 07
  • 96 min

Fritz Hochwälder (1911-86) zawdzięczał swą sławę jednego z najwybitniejszych dramaturgów austriackich sztukom historycznym. Cofając się do minionych wieków i wydarzeń, z wielką przenikliwością i talentem dotykał spraw bliskich człowiekowi drugiej połowy XX stulecia. Niechętny eksperymentom formalnym hołdował antycznej zasadzie jedności czasu, miejsca i akcji. Dzięki temu jego utwory mają zwartą i logiczną budowę, co dla widowni znużonej awangardowymi nowinkami stanowiło i stanowi miły wyjątek. Formalna prostota nie przeszkadzała mu jednak nasycać dramatów skomplikowaną problematyką moralną i historiozoficzną. Odnaleźć ją można w najlepszych sztukach Austriaka: "Oskarżycielu publicznym", "Świętym eksperymencie" i komedii "Maliniarz". Do najwybitniejszych pozycji w dorobku Hochwäldera należy też "Donadieu" - dramat, rozgrywający się w siedemnastowiecznej Francji pod koniec wojny religijnej między katolikami i hugenotami. Podczas deszczowej nocy do warowni Izaaka Donadieu, jednego z przywódców hugenockich, przybywają dwaj strudzeni jeźdźcy. Ich mundury wskazują jednoznacznie, że należą do wrogiego, królewsko-katolickiego obozu. Prawo gościnności nakazuje jednak gospodarzowi zamku przyjąć ich pod swój dach. Na jego decyzję dodatkowo wpływa fakt, że jeden z przybyszów jest ranny i gorączkuje. Judyta, córka Donadieu, usługując choremu z przerażeniem rozpoznaje w nim mordercę swojej matki i wielu współwyznawców, których kazał żywcem spalić w zamkniętym kościele. Jej odkrycie potwierdza też służąca. Izaak Donadieu, który niegdyś modlił się o prawo do zemsty nad zabójcą żony, uznaje jego przypadkową obecność w zamku za znak od Boga. Następujące wkrótce wydarzenia pokażą jednak, że wolę Opatrzności rozumieć można na różne sposoby. Znakomicie zrealizowana i zagrana sztuka Hochwäldera to gorzki, nieco przewrotny moralitet, drążący problematykę sprawiedliwości i prawa do zemsty. Pokazując tragizm i bolesną ironię historii, skłania do refleksji, jak trudno w zamęcie niejednoznacznych racji ocalić godność i czystość sumienia. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
DONADIEU
AutorFritz Hochwalder
PrzekładJacek Frühling
2017.02.11 01:26:41
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman