Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

FIGLARNA TELEWIZJA I WRÓŻKA Z KRANU

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • Premiera:
    1996. 12. 29

Przewrotne poczucie humoru francuskiego autora ujawniło się w tej sztuce szczególnie wyraziście. Pierre Gripari (1925-90), znany w Polsce m.in. z prezentowanych w Teatrze TV jednoaktówek "Osioł" i "Anioł" oraz wcześniejszych spektakli telewizyjnego Teatru dla Dzieci "W sprawie ogłoszenia" i "Inspektor Psina", znajdował zawsze najwdzięczniejszą, najwierniejszą publiczność właśnie wśród dzieci. Może dlatego, że umiał spojrzeć na życie i ludzi ich oczami. W "Figlarnej Telewizji" również staje po ich stronie. Tworząc groteskową wizję rzeczywistości - odrealnioną, ale mającą w sobie wiele życiowej prawdy - poddaje karykaturalnemu przetworzeniu przede wszystkim świat dorosłych, ich sposób bycia, mentalność, życie rodzinne, nawet program telewizyjny. Spektakl do oglądania rodzinnego, oprawiony dobrą muzyką (piosenkę "Figlarny rock'n'roll" śpiewa Ryszard Wagner), zyskał interesujący kształt plastyczny - ostre zestawienia barw kostiumów i wnętrz również służą podkreśleniu dysharmonii form i deformacji świata.
Rodzice "żółci" przybierają "artystyczne" pozy, wciąż pochłonięci lekturą prasy nie mają głowy, by zajmować się córeczką. Znudzona Urszulka łaskocze panią z telewizora w nos, pakuje jej palec do oka, aż rozeźlona spikerka, zwracając się wprost do dziewczynki, obiecuje dać jej porządną nauczkę. Ingerencja spersonifikowanej Telewizji w życie rodziny ma jednak całkiem nieoczekiwany przebieg. Tymczasem w mieszkaniu obok rodzice "pomarańczowi" sprowadzają na pomoc tajemniczego hydraulika. Ich córkom przydarzyła się przedziwna przygoda. Starsza, niegrzeczna Martynka dostała od Wróżki mieszkającej w kranie niezwykły dar - po każdym wypowiedzianym słowie wypadała z jej ust perła. Tata i mama, rychło odkryli, że perła jest tym większa, im brzydsze słowo ich córka mówiła, więc zakazali jej surowo używania jakichkolwiek przyzwoitych wyrazów. Gdy Martynka odeszła w świat z rockandrollowym łobuzem, spróbowali podstępem zmusić dobrą, grzeczną Marysię, aby poszła w ślady siostry. Jednak układną dziewczynkę Wróżka obdarzyła paskudnym prezentem - po każdym słowie z jej ust wypadały żmije. Dopiero interwencja hydraulika, który okazał się Czarodziejem-inspektorem, pomogła zlikwidować cały ten baśniowy bałagan. Czy za pomocą jednego magicznego zabiegu można uładzić świat postawiony na głowie? Finałowa piosenka daje na to pytanie przekorną odpowiedź. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
FIGLARNA TELEWIZJA I WRÓŻKA Z KRANU
AutorPierre Gripari
PrzekładBarbara Grzegorzek
2020.06.11 00:11:43
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski