Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LEGENDA O ŚWIĘTYM ANTONIM PUSTELNIKU

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1997
  • Premiera:
    1997. 05. 30
  • 29 min

Konstruując scenariusz "Legendy..." Krzysztof Zaleski korzystał z dwu źródeł: "Legendy na dzień św. Antoniego Pustelnika" Jakuba de Voragine i Biblii Tysiąclecia. W rezultacie powstała nastrojowa, zrealizowana w malowniczych górskich plenerach opowieść o tym, jak trudny i zarazem opłacalny (choć niekoniecznie w sensie materialnym) jest wybór dobra jako busoli moralnej na całe życie. Znany poeta Jerzy Liebert napisał niegdyś: "Uczyniwszy wielki wybór, codziennie wybierać muszę". Sentencja ta mogłaby służyć za motto spektaklu - moralitetu. Nasycony religijną symboliką wiatru i wody, rozgrywający się w dwu płaszczyznach czasowych (epoka św. Antoniego i współczesność) podkreśla on uniwersalną wartość takiego wyboru. Ukazuje też, że bez względu na okres historyczny człowiek dążący ku dobru nieustannie napotyka przeszkody. Ich paraliżującego działania doświadcza zarówno w swym wnętrzu, jak i w otaczającym go świecie. Zło bowiem (w spektaklu symbolizowane przez demoniczną Babilon) ma wiele twarzy. Przemyślnie unika stereotypów, zasłaniając się obietnicami szczęścia zręcznie zniewala ludzką wrażliwość i wyobraźnię. Najczęściej atakuje w chwilach słabości - strachu, braku nadziei, rozpaczy, fizycznego wycieńczenia. Kto jednak pokona samego siebie i stawi mu opór, nie będzie zawiedziony. Niezawodnym orężem do walki z wszelkimi pokusami jest ufność Bogu. Dziecku, które szuka zaginionego ojca, kojarzy się ona ze zwykłym wzniesieniem oczu ku niebu. Samotnemu wędrowcowi objawia się jako przemożne duchowe pragnienie Wody Żywej - metaforycznego ekwiwalentu Boga, sensu istnienia, czystego sumienia.
Akcja "Legendy o św. Antonim Pustelniku" toczy się równolegle przed wiekami i współcześnie. Zamożny młodzieniec z zagadkową regularnością śni o wodzie. Wodzie niezwykłej i tajemniczej, niosącej dziwny pokój i zachętę. Pewnego dnia młodzieniec podejmuje decyzję. Postanawia wyruszyć w drogę, by spotkać swój sen na jawie. Wierzy bowiem, że cudowne błękitne tonie nawiedzające nocami jego umysł istnieją naprawdę. Utwierdzają go w tym słowa Tego, który prowadzi do Wody Żywej. Młodzieniec nie przypuszcza jeszcze, że nim dotrze do swego celu, będzie już zupełnie innym człowiekiem. Kilkaset lat później po górskiej drodze mknie terenowy samochód. Wiezie małżeństwo z dzieckiem na letni odpoczynek. Nagle auto grzęźnie w błocie. Zza szczytów zaczyna wiać coraz silniejszy wiatr. Rozlegają się coraz głośniejsze grzmoty, z ziemi podrywają się piasek i niewielkie odłamki skał. Ojciec, który niebacznie oddalił się od samochodu, ginie za ścianą kurzu i pyłu. Gdy burza cichnie, matka z chłopcem zostają sami. Rozpacz kobiety przerywa jej syn. Głusząc strach krótką modlitwą, decyduje się wyruszyć na poszukiwanie rodzica. Podobnie jak wędrowiec przed wiekami, nie zdaje sobie sprawy, ile czeka go przeciwności. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2018.06.30 23:52:42
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency