Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

LEGENDA O ŚWIĘTYM WOJCIECHU

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1997
  • Premiera:
    1997. 04. 20
  • 30 min

Impresyjna opowieść o życiu świętego i jego służbie ludziom w imię Boże. Pierwszy słowiański męczennik, św. Wojciech (ok. 956-97), pochodził z czeskiego rodu książęcego; jako dwudziestoparoletni młodzieniec przyjął święcenia kapłańskie i wkrótce zasiadł na stolicy biskupiej w Pradze. Później, przywdziawszy habit benedyktyna, otrzymał pozwolenie na pracę misyjną w Prusach. W drodze na misje przemierzył Polskę i Węgry, chrzcił, nawracał, zyskał przyjaźń i poparcie Bolesława Chrobrego. Jego męczeńska śmierć z rąk Prusów stała się głośna w całej Europie - cesarz Otton III zbudował kościoły jego imienia w Akwizgranie i Rzymie. Bolesław Chrobry sprowadził zwłoki Wojciecha do Gniezna, dokąd rychło zaczęli pielgrzymować wierni, łącznie z cesarzem. Rosnący kult świętego, którego kanonizowano wkrótce po śmierci, przyczynił się do rozwoju poczucia wspólnoty wśród plemion piastowskich. Postać wykreowana w spektaklu jawi się przede wszystkim jako człowiek wierny czystym zasadom moralnym. Wojciech protestuje przeciwko cynizmowi władzy wykorzystującej religię do celów politycznych, rezygnuje z zaszczytów, które byłyby w konflikcie z jego sumieniem i ideami. Poruszające widowisko, urzekające prostotą, działające na wyobraźnię widzów. Przy doborze cytatów z Pisma Świętego autor korzystał z Biblii Tysiąclecia. W spektaklu wykorzystano też fragmenty "Bogurodzicy" w wykonaniu Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oraz Pater Noster i Kyrie Elejson w wykonaniu braci z Konwentu Św. Trójcy w Krakowie. Świat pogrąża się w szaleństwie. Zdziczałe tłumy na ulicach miasta wznoszą okrzyki: morduj, zabij, zdradzaj, grzesz - skoro Pan, który miał dać ludziom zbawienie, zostawił po sobie pusty krzyż, wszystko jest możliwe. Tajemniczy Łowca Ptaków namawia pogrążonego w księgach Wojciecha, by ukorzył się przed krzyżem odwróconym, a zdobędzie władzę nad tym motłochem - dziś ludziom trzeba nie miłości, lecz bicza. Rycerze z czarnymi krzyżami niosą ogień i zagładę mieszkańcom miasta. Książę Pragi prosi świątobliwego młodzieńca, by swoimi modlitwami uchronił ich od zguby. Stojąc u stóp surowego, wyniosłego krzyża Wojciech naucza ludzi, że powinni wybaczać, wyzbyć się nienawiści, dążyć ku jedności. Wzywa księcia, by położył kres niesprawiedliwościom i gwałtom. Bezkompromisowy kaznodzieja jest solą w oku tych, którzy nie zamierzają zrezygnować ze swoich praw. Wygnany z miasta Wojciech przywdziewa suknię zakonną, wraz z braćmi "z ducha" wyrusza nieść dobrą nowinę tam, gdzie ziemia kryje w sobie trupy i krew. Wreszcie staje sam, twarzą w twarz, przed kapłanem w krainie Prusów. Przychodzi bez miecza w dłoni, jak brat, by uwierzyli, że nienawiść i strach nie będą panowały nad światem. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2020.06.11 00:11:43
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski