Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RANDKA Z DIABŁEM

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1999
  • Premiera:
    1999. 06. 03
  • Barwny, 55 min

Adaptacja prozy Joanny Chmielewskiej, jednej z najpoczytniejszych pisarek współczesnych, autorki licznych powieści sensacyjnych i satyrycznych dla dorosłych i młodych czytelników. Akcja ekranizowanej powieści "Wszyscy jesteśmy podejrzani" (1966) rozgrywa się w latach 60. W widowisku telewizyjnym cała historia została przeniesiona do współczesności, oczywiście, z zachowaniem charakterystycznego dla tej autorki sposobu widzenia świata i poczucia humoru. Nasycona dowcipem słownym i sytuacyjnym akcja oraz galeria świetnych aktorsko postaci gwarantują dobrą zabawę.
Bohaterka "Randki z Diabłem", Joanna, młoda architektka obdarzona bujną wyobraźnią i przemożnym pragnieniem napisania powieści, z zapałem obmyśla fabułę. Zarzeka się "uroczyście i obłudnie", że wszystkie osoby i sytuacje są fikcyjne, jednak bezustannie odwołuje się do realiów biura projektowego, gdzie pracuje, dowcipnie portretując koleżanki i kolegów. W jej powieści przewijają się m.in. zatrudnieni w zespole: Witek - szef "obdarzony nieprzeciętną aparycją i skomplikowanym charakterem", Zbyszek - "ostatni egzemplarz błędnego rycerza", Janusz - podrywacz z widokami na statecznego mężczyznę, a także Jadwiga - pracownica administracyjna, prywatnie ofiara licznych ciosów życiowych oraz Matylda - ponoć ideał pracownicy biurowej. Bohaterem i ofiarą swojej kryminalnej historyjki Joanna czyni ogólnie nielubianego kolegę, Tadeusza Stolarka. W wyobraźni już widzi scenę morderstwa w biurze, opowiada o tym kolegom. Wszyscy bawią się doskonale, dorzucają swoje pomysły, obmyślają motywy i typują sprawcę zbrodni. Po upływie paru godzin okazuje się, że Stolarek rzeczywiście nie żyje. Został uduszony dokładnie w taki sposób, jak wymyśliła to Joanna. Nikt z biura nie wychodził, nikt nie wchodził. Wszyscy są podejrzani. Wezwani przedstawiciele prawa rozpoczynają rutynowe czynności. Prowadzący dochodzenie nie są w stanie pojąć, jakim cudem przesłuchiwani mogli wiedzieć o zbrodni, zanim ją popełniono, toteż śledztwo obfituje w szereg zabawnych sytuacji. Równolegle rozwija się wątek romansowy. Joannę i Prokuratora łączy uczucie, dzięki czemu udaje jej się uczestniczyć w śledztwie. W powieści Prokurator równocześnie jest Diabłem, bohaterka toczy z nim liczne rozmowy i dzięki niemu rozwiązuje w końcu zagadkę kryminalną. W spektaklu są to dwie różne osoby. Chociaż niewykluczone, że Prokurator jest jednak wysłannikiem piekieł. Ale romans wciąż trwa. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
WSZYSCY JESTEŚMY PODEJRZANI
Powieść
AutorJoanna Chmielewska
2020.05.20 00:11:32
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl