Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CIEŃ PODEJRZENIA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1993
  • Premiera:
    1993. 05. 15
  • Barwny, 79 min

W weekendową noc na szosie londyńskiej zdarzył się wypadek - samochód potrącił rowerzystę. Kierowca się nie zatrzymał, rowerzysta zmarł. Mniej więcej o tej samej porze tą właśnie szosą wracał z klubowej kolacji do domu Ryszard Medway. Pewne okoliczności wskazują, że to właśnie on mógł być sprawcą wypadku, ale niewiele pamięta - wypił tego wieczora trochę za dużo whisky. Zabił? Jest niewinny? Z tym problemem główny bohater "Cienia podejrzenia" nie umie sobie dojrzale i godnie poradzić, decyduje się na coraz większe ustępstwa etyczne. Dotychczas uczciwy, przyzwoity człowiek przeistacza się w moralne zero. Sztuka o trzymającej w napięciu, nieomal sensacyjnej akcji jest jednocześnie sztuką o konflikcie sumienia, próbą pokazania płynności granicy pomiędzy przyzwoitością a podłością.
W sobotni poranek Ryszard niewiele pamięta z tego, co działo się po północy. Dzieli się z żoną radosną nowiną - szef obiecał mu awans. Jako dyrektor firmy wreszcie nie będzie musiał obawiać się utraty pracy i na pewno będzie mógł sfinansować studia ukochanej córki Pameli. Po pracy pojechał do klubu, po kolacji odwiózł do domu Toma Fostera i jego znajomego, niejakiego Bennetta. Nie przypomina sobie, którędy i kiedy wrócił do domu. Laura informuje męża, że zostawił palące się światło w garażu i włączony silnik samochodu - powiedział jej o tym policjant, patrolujący tej nocy okolicę. W trakcie porannej pogawędki małżonkowie słyszą w radiu policyjny komunikat. Ryszarda ogarniają wątpliwości. Prosi o radę zaprzyjaźnionego prawnika. Mecenas John Cartwright odradza zgłaszanie się na policję - skoro niczego sobie nie przypomina. Zresztą, nie wiadomo nawet, czy jechał ową feralną szosą w czasie, gdy zdarzył się wypadek, być może wrócił do domu boczną drogą, przez łąki. Ryszard skwapliwie chwyta się tej nadziei, ale wkrótce wszystko znowu się komplikuje. Policja odnajduje świadków zdarzenia. Jadący z przeciwka motocyklista widział łokieć kierowcy wysunięty przez okno, jasny płaszcz i kapelusz. Samochód zabójcy był ciemny, rower ofiary - zielony. Po tych rewelacjach napięcie w domu Medwayów rośnie, mnożą się podejrzenia. Poszlaki pasują do Ryszarda jak ulał. Na masce swego wozu znalazł zagłębienie wypełnione zieloną farbą, część ozdobnej listwy w samochodzie była urwana. Prowadzący śledztwo inspektor zadaje kłopotliwe pytania, jednak Ryszard trzyma się ustalonej z przyjacielem adwokatem wersji zdarzenia. Z Tomem Fosterem uzgadnia zeznania w kwestii wypitego alkoholu. Jedynie Bill Bennett nie zamierza kryć człowieka, którego prawie nie zna. Zjawia się w eleganckiej rezydencji Medwayów w towarzystwie swej okropnej małżonki, z propozycją nie do odrzucenia. Osaczony ze wszystkich stron Ryszard, wiedząc, jak wiele może stracić z tego, co już w życiu osiągnął, podejmuje coraz bardziej ryzykowne decyzje. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
CIEŃ PODEJRZENIA
AutorRobert C. Sherriff
PrzekładMaria Szletyńska

Varia
pokaż

2020.05.20 00:11:32
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych