Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

A PIEKŁO, ISABELLE?

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996

Najkrócej rzecz ujmując - kobra "metafizyczna". W schemat sztuki kryminalnej, gdzie wszystko zmierza ku wskazaniu winnego zbrodni, Jacques Deval bardzo zręcznie wpisał egzystencjalne pytania o granice poznania otaczającej nas rzeczywistości.
Francja, lata 60. Isabelle Angelier zostaje oskarżona o zabójstwo z premedytacją swojego męża i próbę wyłudzenia od towarzystwa ubezpieczeniowego 10 milionów starych franków. Aresztowana nie przyznaje się do winy. Żąda ponownej konfrontacji z pielęgniarką, która opiekowała się jej mężem. W trakcie przesłuchania Yvonne Gouin przyznaje się do popełnienia zbrodni. Była kochanką pana Angelier, który złożył jej obietnicę małżeństwa, zanim poznał Isabelle. Sędzia podejrzewa, że to wyznanie było efektem załamania psychicznego typowej histeryczki. Musi wycofać oskarżenie przeciwko Isabelle, ale poleca zatrzymać ją w areszcie prewencyjnym do całkowitego wyjaśnienia sprawy. Okazuje się bowiem, że dwóch poprzednich mężów pięknej wdowy również zmarło tragicznie wkrótce po ślubie, ubezpieczywszy się przedtem na życie. W ciągu niespełna trzech lat pani Angelier straciła trzech mężów, a po ich śmierci zyskała wysokie odszkodowanie - trzy polisy w trzech krajach, każda na sumę będącą równowartością 10 mln franków. Wprawdzie wszyscy panowie zginęli w rezultacie tragicznego zbiegu okoliczności - pierwszy powiesił się w komisariacie, drugi wpadł pod tramwaj, trzeci otruł konserwą mięsną w piątek - jednak pani Angelier jako kobieta wybitnie inteligentna mogła to wszystko sprytnie zaaranżować. Zatem pytanie - zbrodniarka czy niewinna - wciąż pozostaje otwarte. Odpowiedź na nie wydaje się tym pilniejsza, że na wieść o aresztowaniu uroczej Isabelle przybywa z Amsterdamu Joos Kerkehove, przyjaciel i kolejny kandydat na męża. Śledztwo, które prowadzi inspektor Bichot, przynosi zadziwiające rezultaty. Oto każdy ze śp. małżonków Isabelle nosił dość tandetny, srebrny pierścień, ślubny podarunek od żony. Czy ten pierścień zabija? Jest zatruty, może jest sygnałem dla wspólników? Sędzia przesłuchuje świadków z kolejnych etapów życia oskarżonej. Dowiaduje się rzeczy, w które trudno uwierzyć trzeźwo myślącemu człowiekowi. Ale są przecież na niebie i ziemi zjawiska, o których żadnym mędrcom się nie śniło. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
A PIEKŁO, ISABELLE?
AutorJacques Deval
PrzekładJerzy Macierakowski
PrzekładWojciech Natanson
2024.03.01 00:35:10
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.