Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

BROADWAY, MÓJ BROADWAY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1988
  • Premiera:
    1988. 09. 08
  • Barwny, 59 min

Monodram według opowiadania Kazimierza Brauna "Święty las". Wybitny reżyser, historyk i teoretyk teatru, profesor, autor książek i publikacji naukowych, pisarz - od 1985 r. mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych. Wykładał na kilku uczelniach amerykańskich, w tym tak renomowanych jak Harvard, Berkeley, Stanford, reżyserował na różnych scenach, także w najbardziej znanych teatrach w różnych miastach, z bliska obserwował życie teatralne w Stanach. Miał również okazję śledzić na przestrzeni lat perypetie polskich aktorów próbujących zdobyć w Ameryce status profesjonalisty, z różnym zresztą skutkiem. Jeden z wariantów migracyjnych losów młodej polskiej aktorki, marzącej o sukcesie w Hollywood, pokazuje ten spektakl.
Hollywood w dosłownym przekładzie oznacza święty las, jak w tytule opowiadania, które stało się podstawą scenariusza. Telewizjna adaptacja, przygotowana przez debiutującego wówczas reżysera Tomasza Wiszniewskiego, otrzymała jednak tytuł lepiej "nadający się na afisz". "Broadway, mój Broadway" wzdycha Baśka, która przyjechała do Nowego Jorku na początku lat 80. Ma dwadzieścia parę lat, talent, urodę, sporo wiary w siebie i trochę nadziei, że jej się w Ameryce powiedzie. Ukończyła studia w szkole teatralnej w Polsce, trafiła do jednego z lepszych teatrów, zagrała Pannę Młodą w "Weselu". Później długo nie dostawała żadnych propozycji, postanowiła wyjechać. Magister sztuki pracowała w fabryce płyt gramofonowych, sprzątała, robiła wszystko, byle zacząć, zaczepić się. Potem może uda się spotkać kogoś, kto wprowadzi ją w środowisko, poleci komuś bardziej wpływowemu. Jeśli nie uda się zagrać w teatrze na Broadwayu, to może chociaż w reklamie. Swe wspomnienia i zwierzenia Baśka nagrywa na taśmę magnetowidową. Jest wobec siebie szczera, wciąż pełna entuzjazmu, że w Ameryce wszystko jest możliwe. Czy rzeczywiście? [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
BROADWAY, MÓJ BROADWAY
AutorKazimierz Braun
2017.02.11 01:27:37
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman