Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KANAR

 • Etiuda szkolna
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Etiuda dokumentalna
 • Barwny, 23 min

Bohater filmu przez cały tydzień miał jeździć na tej samej trasie autobusowej. Zaraz pierwszego dnia trafił na mężczyznę z ogromnym psem. Kiedy poprosił go o bilet do kontroli, ten rzucił grubym słowem, a potem zagroził, że poszczuje psem. Nie przestraszył się: wypisał mandat, także za psa. Następnego dnia sytuacja się powtórzyła. Trzeciego dnia mężczyzna dostrzegł kontrolera zaraz po wejściu do pojazdu. Wykonał słynny gest znanego sportowca, oznajmił, że z kimś takim nie jedzie - i wysiadł. Czwartego dnia na widok "kanara" uśmiechnął się triumfalnie i machnął w jego stronę biletem miesięcznym. Zbigniew Topolowski z Katowic kontrolerem w komunikacji miejskiej został po części z konieczności, po części z przypadku. Początkowo po wejściu do tramwaju czuł się skrępowany. Myślał nawet, że robi kontrolowanym krzywdę. Widział, że jest to praca nie akceptowana społecznie, a pasażerowie traktują go jak kapusia. Z czasem polubił to zajęcie zawierające w sobie elementy walki. Ma zamiar wykonywać je także po przejściu na emeryturę, odpowiada mu bowiem życie na "wysokich obrotach". W filmie opowiada o sobie i specyfice swej pracy, konfliktach z pasażerami i przygodach na trasach, zastanawia się, dlaczego ludzie nie widzą niczego nagannego w jeździe na gapę. Dokument nie jest jednak tylko jego portretem. Realizatorzy towarzyszą swemu bohaterowi także w autobusach, kręcąc specjalną ukrytą kamerą. Odbija się to wprawdzie na technicznej jakości obrazu, ale dzięki takiemu zabiegowi widzowie oglądają również portret korzystających ze środków komunikacji miejskiej. Chwilami jest on zawstydzający. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.03.26 00:07:39
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych