Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Jerzy Meyer

 

  • 1886. 04. 10
    Data urodzenia
    Mulhouse (Alzacja)
  • 1967. 07. 09
    Data śmierci
    Enghein-les-Bains k. Paryża

Właś. Joseph-Louis Mundviller. Występował także jako Georges Meyer. Z kinematografią związany od 1907 r., gdy rozpoczął pracę dla firmy "Pathe Fr.", z polecenia której wyjechał wkrótce do Rosji i realizował tam do wybuchu I wojny światowej aktualności filmowe i obrazy fabularne. W tym okresie zrealizował też kilka dokumentów na ziemiach polskich zaboru rosyjskiego oraz - uznawany tradycyjnie za pierwszą polską fabułę - obraz "Antoś pierwszy raz w Warszawie" (1908). Podczas kolejnych pobytów w Warszawie zrealizował kilkanaście filmików obrazujących życie miasta. W jego filmografii odnaleźć można dzieła najwybitniejszych twórców filmu francuskiego. Zrealizował kilkadziesiąt pełnometrażowych obrazów fabularnych i nie dającą się określić liczbę dokumentów i reportaży, gł. we Francji, ale także w Rosji. Po II wojnie światowej był wykładowcą w słynnej paryskiej szkole filmowej IDHEC, w której uzyskał stopień profesora. Wykładał tam do przejścia na emeryturę w 1960 r. (Źródło: Maśnicki J., Stepan K.: "Pleograf". Warszawa, 1996)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2021.05.21 01:29:12
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski