Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Maria Modzelewska

Maria Modzelewska - galeria

 
zwiń

 • 1903. 04. 15
  Data urodzenia
  Sosnowiec
 • 1920. 02. 18
  Debiut teatralny
  na scenie Teatru Bagatela w Krakowie
 • 1997. 09. 25
  Data śmierci
  Skolimów k. Warszawy

Aktorka. Pochodziła z rodziny aktorskiej. Początki jej kariery związane są z Krakowem: w sezonach 1920/21 i 1923/24 występowała w Teatrze Bagatela, w latach 1921-23 była aktorką Teatru im. Słowackiego. W latach 1924-39 występowała w Warszawie (w wielu teatrach a także w rewiach i kabaretach). Była jedną z najwybitniejszych aktorek teatru międzywojennego. W kinie zadebiutowała w roku 1924. Poza rolami w filmach polskich warty odnotowania jest Jej udział w dubbingu disneyowskiej "Królewny Śnieżki" ( w roli tytułowej). Po wybuchu wojny przedostała się do Rumunii, potem do USA. Zamieszkała w Nowym Jorku. Początkowo pracowała jako robotnica i urzędniczka, wkrótce włączyła się w działalność artystyczną polskiej emigracji, m.in. pełniła funkcję prezesa Koła Artystów Sceny Polskiej w Nowym Jorku i występowała w Polskim Teatrze Artystów. W latach 1955-56 występowała w Londynie, w Teatrze Polskim ZASP. W latach 60. i 70. kilkakrotnie przyjeżdżała do Polski, w 1994 wróciła na stałe i zamieszkała w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

2021.04.07 02:27:43
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency