Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Maria Morozowicz-Szczepkowska

 

  • 1885. 12. 13
    Data urodzenia
    Warszawa; data urodzenia niepewna, już bowiem w czerwcu 1898 r. grała w zespole objazdowym A. Zimajer w Lublinie
  • 1968. 11. 09
    Data śmierci
    Milanówek k/Warszawy; pochowana w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach (grób 86)

Aktorka, pisarka, scenarzystka. Ukończyła pensję N. Porazińskiej w Warszawie, później była wolną słuchaczką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Grała w teatrach warszawskich (T. Letni, T. Nowości, T. Nowy), Wilnie, Krakowie (T. Miejski), Poznaniu (T. Polski). Od pierwszych występów zyskała uznanie i popularność. W 1913 r. wyjechala z Poznania i udała się do Krakowa, gdzie 18 maja wyszła za mąż za rzeźbiarza Jana Szczepkowskiego i opuściła scenę, poświęcając się odtąd pracy literackiej. Atmosfera domu rodzinnego, opieka i nauki ojca, a przede wszystkim własne doświadczenia i praktyka sceniczna, pozwoliły jej zdobyć szeroką wiedzę o teatrze wykorzystywaną z powodzeniem w twórczości literackiej. Była autorką sztuk, pisała do czasopism. W 1968 r. w Warszawie ukazały się jej wspomnienia "Z lotu ptaka".

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

2021.02.16 01:41:25
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski