Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Leokadia Pancewiczowa

Również jako: Leokadia Pancewicz-Leszczyńska

Leokadia Pancewiczowa

 
zwiń

 • 1888. 11. 08
  Data urodzenia
  Warszawa
 • 1906. 11. 14
  Debiut teatralny
  jako Kowalka w przedstawieniu "W noc lipcową" w zespole W. Jarszewskiej podczas występów w Kijowie. Zadebiutowała pod nazwiskiem Klan (właśc. nazwisko jej pierwszego męża Stanisława Pancewicza). W nastęnych latach występowała wyłącznie jako L. Pancewiczowa.
 • 1951
  Odznaczenie
  Nagroda Państwowa II stopnia
 • 1974. 12. 26
  Data śmierci
  Warszawa; pochowana na Starych Powązkach (kwatera A-VI/3)

Właściwie: Leokadia Rzecznik, występowała także jako Leokadia Pancewicz-Leszczyńska.
Aktorka. W l. 1904-1909 występowała w zespole B. Bolesławskiego (m. in. w Lublinie i Radomiu). Następnie występowała w Warszawie, Łodzi, Kijowie i na prowincji. Była w tym czasie już uznaną aktorką, jednak właściwe stanowisko artystyczne zdobyła dopiero w czasie swej 10-letniej działalności w Krakowie, w Teatrze im. J. Słowackiego (1913-23). Wybitna uroda, posągowa postawa, piękny mocny głos, urok i wdzięk predestynowały ją do ról bohaterskich i amantek, w których wykazała szeroką skalę swych możliwości. Wybiła się na czoło krakowskiego zespołu rolami w dramatach, m. in. Szekspira, Słowackiego i Wyspiańskiego. Była doskonałą recytatorką. Uznanie zyskała również w repertuarze komediowym. W Krakowie zagrała ponad 50 ról. W 1923 r. przeniosła się do Warszawy i tu, po ślubie z aktorem Jerzym Leszczyńskim, występowała jako Pancewicz-Leszczyńska, często grając razem z mężem czołowe role na scenach warszawskich. W stolicy potwierdziła, a nawet wzmocniła swą pozycję wybitnej i lubianej aktorki. W czasie okupacji niemieckiej nie grała. Po upadku powstania warszawskiego zamieszkała w Krakowie i tu wystąpiła po raz pierwszy po wojnie w Teatrze Kameralnym TUR. Ale już na początku 1946 r. wróciła do Warszawy, do Teatru Polskiego i związała się trwale z jego zespołem. W 1965 r. obchodziła jubileusz pięćdziesięcioośmiolecia pracy artystycznej, w tym samym roku przeszła na emeryturę. Od 1937 r. była członkiem zasłużonym ZASP-u.

Siostra aktorki Janiny Szreniawy.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2021.10.19 02:46:05
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl