Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Wiktor Biegański

Wiktor Biegański - galeria

 
zwiń

 • 1892. 11. 16
  Data urodzenia
  Sambor
 • 1908. 02. 16
  Debiut teatralny
  w Tarnowie jako aktor w zawodowym zespole objazdowym E. Kalinowskiego
 • 1974. 01. 19
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany na Starych Powązkach

Aktor i reżyser filmowy i teatralny. Ukończył Gimnazjum Św. Jacka i Szkołę Dramatyczną M. Przybyłowicza w Krakowie. Od 1907 r. występował w przedstawieniach amatorskich. Następnie był aktorem teatrów we Lwowie, Krakowie i Łodzi, gdzie zadebiutował jako reżyser teatralny. W 1917 r. zorganizował Teatr Frontowy, na czele którego odwiedził polskich żołnierzy w austriackich jednostkach na froncie włoskim. W 1919 r. osiadł w Warszawie, z którą był związany przez następne 16 lat. Występował i reżyserował w teatrach stołecznych, m. in. współpracował z Arnoldem Szyfmanem. Nie mogąc pogodzić pracy teatralnej i filmowej, która w tym okresie w pełni go absorbowała, zawiesił pracę teatralną, do której powrócił w 1929 r. W l. 1932-34 wykładał w PIST. W 1935 r. przeniósł się do Krakowa i do 1938 r. pracował jako reżyser i aktor T. im. Słowackiego. Okres okupacji przetrwał w Krakowie, brał udział w tajnym nauczaniu gry aktorskiej i współpracował z konspiracyjnym zespołem, kierowanym przez A. Mularczyka. Po wojnie grał i reżyserował w teatrach m. in. Krakowa, Katowic, Wrocławia, Gdańska i Lublina. Po powrocie do stolicy grał i reżyserował w Teatrze Nowej Warszawy (1955-56) a później do emerytury (1965) był aktorem Teatru Komedia. Pod koniec życia mieszkał w Domu Aktora w Skolimowie. Pozostawił tom wspomnień "Remanent życia starego aktora". (Źródło: Maśnicki J., Stepan K.: "Pleograf". 1996)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2021.05.15 00:49:42
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman