Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Tadeusz Skarżyński

 

  • 1886. 04. 19
    Data urodzenia
    Kutno
  • 1944. 04. 02
    Data śmierci
    aresztowany przez Gestapo i uwięziony w Radomiu, gdzie zmarł

Właściwe nazwisko Skarzyński. Wg przekazów rodzinnych, w roku 1905 za udział w strajku szkolnym i działalność w PPS, został wyrzucony ze szkoły, aresztowany i uwięziony w twierdzy Modlin. Początkowo występował w przedstawieniach amatorskich z zespołem Koła Handlowców w Warszawie. W r. 1908 uczył się Klasie Dramatycznej przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Później grał w Łodzi, Wilnie, Kijowie, Płocku, Radomiu. W l. 1915-1916 przebywał w Rosji. Należał do zespołu Polskiego Teatru Ludowego w Petersburgu, występował w przedstawieniach organizowanych dla tamtejszej Polonii. W l. 1917-1918 r. przebywał w Finlandii, działał w sekcji dramatycznej stowarzyszenia "Zjednoczenie Polskie" w Helsinkach, pełnił kierownictwo artystyczne obchodów rocznicowych, układał programy występów. Pod koniec 1918 r. wrócił do kraju i osiadł w Warszawie. Grał w teatrach, m. in. Teatrze Polskim, Teatrze im. Bogusławskiego, Teatrze Małym. We wrześniu 1927 r. został dyrektorem Teatru Miejskiego w Płocku. Do wybuchu wojny grywał z powodzeniem jako aktor w różnych teatrach.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2019.12.30 03:38:24
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego