Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Ryszard Sobiszewski

 
zwiń

 • 1888. 01. 23
  Data urodzenia
  Warszawa
 • 1952
  Nagroda
  nagroda Ministra Kultury i Sztuki
 • 1975. 07. 23
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany na Starych Powązkach

Tancerz, aktor, pedagog. Od dziesiątego roku życia tańca uczył go brat Aleksander, potem kontynuował naukę w Moskwie i Paryżu. W 1914 ukończył kurs choreografii i tańców salonowych M. Kuleszy w Warszawie. Występował w T. Małym w Warszawie, następnie w teatrach w Wilnie oraz w T. Polskim w Kijowie. W l. 1916-18 występował w Moskwie. Po powrocie do Warszawy był krótko w zespole Reduty (1919), w T. Praskim (1919-21) i w T. im. Bogusławskiego (1921-23). Występował w filmach. Jego karierę aktorską przerwała choroba oczu. W 1923, wraz z bratem Aleksandrem, założył w Warszawie znaną szkołę tańca towarzyskiego, którą prowadził do wybuchu wojny. W czasie okupacji niemieckiej działał w konspiracji, był kapitanem AK, brał udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie mieszkał w Warszawie. Uczył tańca w różnych szkołach i klubach. Przede wszystkim jednak nadal prowadził, z bratem, Szkołę Tańca Towarzyskiego Braci Sobiszewskich. W jej lokalu, w lutym 1963 obchodził jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. W 1964 przeszedł na emeryturę.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2021.04.28 01:55:51
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor