Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Artur Socha

 

  • 1896. 11. 23
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 1943. 07. 19
    Data śmierci
    Aberfeldy w Szkocji; pochowany na cmentarzu polskim w Perth

Aktor teatralny i filmowy. Aktorstwa uczył się w Szkole Aplikacyjnej przy Warszawskich Teatrach Rządowych. W 1913 został zaangażowany do Teatru Małego. W 1915 znalazł się w Rosji, służył w armii rosyjskiej. Po rewolucji lutowej 1917 zaciągnął się do I Korpusu Polskiego. Po rozwiązaniu Korpusu pozostał w Rosji i walczył w szeregach Dywizji Syberyjskiej aż do jej rozbicia przez oddziały Armii Czerwonej. Dostał się do niewoli, ale uciekł z więzienia. Dotarł do Władywostoku, stamtąd zaś drogą morską przedostał się do Francji. Po krótkim pobycie w Paryżu powrócił do Polski. W sezonie 1922/23 występował w Teatrze Polskim w Katowicach. W latach 1923-28 należał do zespołu Teatru Miejskiego im. Słowackiego w Krakowie. W sezonie 1928/29 przeniósł się do Teatru Miejskiego w Łodzi. W latach 1930-39 należał do zespołu Teatru Narodowego w Warszawie, występował także na innych scenach warszawskich. W filmach grywał role drugoplanowe. We wrześniu 1939 przedostal się na Węgry. W lutym 1940 przybył do Francji, skąd ewakuował się do Wielkiej Brytanii. Występował z recytacjami dla żołnierzy polskich. Kilka miesięcy spędził w obozie dla Polaków w Szkocji. Rozwinęła się wówczas u niego gruźlica krtani. Poddał się operacji, ale w jej rezultacie zupełnie stracił głos.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2021.10.04 01:51:23
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego