Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Aleksander Świdwiński

 

  • 1885. 06. 05
    Data urodzenia
    Radom
  • 1952. 07. 16
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany na Starych Powązkach (kwatera 111-1-2)

Reżyser filmów dokumentalnych. Zajmował się także malarstwem i rysunkiem. Malarstwo studiował w latach 1907-10 w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie, a w latach 1910-11 w Paryżu. Początkowo zajmował się malarstwem oraz tworzył karykatury i projektował okładki dla czasopism. W roku 1922 miał indywidualną wystawę w warszawskiej Zachęcie. Od roku 1926 współpracował z "Falangą", a od 1928 kierował zespołem kroniki filmowej w Polskiej Agencji Telegraficznej. W latach 1932 i 1934-37 kierował wydziałem filmowym PAT. W roku 1933, po zakupieniu przez "Falangę" aparatury dźwiękowej niemieckiej firmy "Tobis-Klanf-film", przeszedł szkolenie w zakresie jej obsługi i jako pierwszy wykorzystał ten sprzęt przy produkcji filmu fabularnego. W roku 1939, podczas oblężenia Warszawy, brał udział w pracach zespołu filmowców dokumentującego straty w mieście. Po wojnie zajmował się głównie realizacją filmów dokumentalnych.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2021.10.16 01:57:04
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman