Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Zbigniew Ziembiński

 
zwiń

 • 1908. 03. 17
  Data urodzenia
  Wieliczka
 • 1927. 08. 29
  Debiut teatralny
  rolą Zakrystiana Leuthier <"Proboszcz wśród bogaczy"> w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie.
 • 1978. 10. 18
  Data śmierci
  Rio de Janeiro

Aktor. Po ukończeniu gimnazjum w Wieliczce studiował literaturę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prosto z uniwersytetu trafił od razu na scenę. W l. 1927-29 występował na deskach krakowskiego Teatru im. Słowackiego. Następnie grał i reżyserował w T. Miejskich w Wilnie. W 1929 r. zdał przed Komisją ZASP-u egzamin reżyserski uzyskując prawa zawodowe jako najmłodszy reżyser w Polsce. W latach 30-tych grał i reżyserował w teatrach Warszawy. Grywał epizody w filmach, próbował też bez powodzenia reżyserii filmowej. Od 1936 r. prowadził zajęcia z techniki aktorskiej na Wydziale Reżyserskim PIST-u w Warszawie, współpracował z Polskim Radiem. Od 1933 członek Zarządu Głównego ZASP. We wrześniu 1939 r. znalazł się w Rumunii, gdzie wraz z Ireną Eichlerówną i innymi aktorami zorganizował w Bukareszcie Zespół Artystów Teatrów Warszawskich. Zespół ten występował w Paryżu, a także objeżdżał z programem skupiska polonijne we Francji. Po kapitulacji Francji Ziembiński wyjechał do Brazylii, gdzie początkowo występował w przedstawieniach polskich, a od 1941 r. rozpoczął pracę jako reżyser i aktor teatrów brazylijskich. Był aktorem i reżyserem w różnych zespołach, głównie w Rio de Janeiro. W sez. 1963/64 odwiedził Polskę; reżyserował w Starym Teatrze w Krakowie i w T. Współczesnym w Warszawie. Po powrocie do Rio de Janeiro pracował głównie w telewizji. W Brazylii obchodził jubileusze. Był wychowawcą nowych pokoleń aktorów, reżyserów i scenografów brazylijskich, uprawiał malarstwo i rysunek.
W teatrze polskim zapisał się sukcesami lat 30-tych, potem zyskał sławę jako "ojciec teatru brazylijskiego".

Ojciec aktora Krzysztofa Ziembińskiego.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2021.03.22 01:03:19
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency