Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Kazimierz Biernacki

Kazimierz Biernacki
Fot. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

 
zwiń

 • 1883. 03. 04
  Data urodzenia
  Popławy k. Sławna
 • 1956
  Odznaczenie
  Złoty Krzyż Zasługi
 • 1970. 10. 28
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany na Starych Powązkach

Aktor. Ukończył gimnazjum oraz dwa lata studiów uniwersyteckich. Debiutował w roku 1906 w zespole C. Wiśniewskiego i W. Dolskiego w Lublinie. W roku 1910 został aktorem teatrów warszawskich, głównie Letniego i Rozmaitości. W 1919 był aktorem i sekretarzem teatrów Szyfmanowskich. Zaabsorbowany sprawami organizacyjnymi, wydatnie ograniczył pracę aktorską. W okresie międzywojennym był autorem licznych drobnych utworów scenicznych przeznaczonych dla teatrzyków rewiowych. Podczas okupacji działał w RGO, a po upadku Powstania Warszawskiego znalazł się w Krakowie, gdzie do roku 1947 pracował w Teatrze Kameralnym i Powszechnym TUR. Później pracował m. in. w teatrach w Rzeszowie, Kielcach, Łodzi. W roku 1957 powrócił do Warszawy i do 1963 pracował w zespole Teatru Klasycznego, a następnie - już jako emeryt - aż do śmierci kierował objazdowym zespołem Mieczysławy Ćwiklińskiej, grającym w całej Polsce sztukę "Drzewa umierają stojąc", w której kilkaset razy wystąpił jako Pastor. (Źródło: Maśnicki J., Stepan K.: Pleograf, 1996)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2020.03.06 00:59:00
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl