Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Antoni Marianowicz

Antoni Marianowicz

 
zwiń

 • 1924. 01. 04
  Data urodzenia
  Warszawa
 • 1998
  Odznaczenie
  Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski m. in. za działalność na rzecz ZAIKS-u (20.10)
 • 2003. 06. 03
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany na cmentarzu ewangelickim przy ul. Żytniej

Wlaściwie: Kazimierz Jerzy Berman.
Satyryk, poeta, tłumacz, prozaik. W czasie wojny przebywal w warszawskim getcie. Okolo 1942 rozpoczął tworczość poetycką i satyryczną. W lipcu 1942 zdołał opuścić getto i do końca wojny ukrywał się m. in. pod nazwiskiem Antoni Marianowicz. Po wyzwoleniu rozpoczął wieloletnią współpracę z tygodnikiem "Szpilki". Po ukończeniu Szkoły Dyplomatyczno-Konsularnej przy MSZ wyjechał w 1946 do Brukseli, gdzie był korespondentem PAP i attache Ambasady RP. W latach 1949-55 był zastępcą redaktora naczelnego "Szpilek", a następnie do 1989 członkiem redakcji. Działacz ZAiKS-u, od 1996 jego przewodniczący.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

2021.03.03 01:00:19
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych