Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Zofia Lindorf

Zofia Lindorf - galeria

 
zwiń

 • 1905. 02. 12
  Data urodzenia
  Lublin
 • 1922. 10. 17
  Debiut teatralny
  rolą Janiny w "Sublokatorce" w Teatrze Rozmaitości w Warszawie.
 • 1975. 01. 03
  Data śmierci
  Warszawa; pochowana na Starych Powązkach (kwatera 53-IV-16)

Aktorka. Od 1913 r. mieszkała w Warszawie. Tu ukończyła Gimnazjum im. Marii Konopnickiej, a w 1922 Kursy Wokalno-Dramatyczne H. J. Hryniewieckiej. Przez cały okres działalności scenicznej związana była z teatrami warszawskimi, m. in. z Teatrem Rozmaitości (1922-24), oraz Narodowym (1924-39). Gościnnie występowała na deskach teatrów: Małego i Letniego. Była przed wojną popularną aktorką filmową. W czasie okupacji niemieckiej, aż do Powstania Warszawskiego pracowała jako kelnerka w "Cafe Bodo" i "U Aktorek". Okres od sierpnia 1944 do września 1945 spędziła na tułaczce w Radomiu, Zakopanem, Nałęczowie, Podkowie Leśnej. W październiku 1945 wróciła do Warszawy i została zaangażowana do Teatru Polskiego, a od 1957 grała w Narodowym, jednak w 1967 z powodu choroby serca przeszła na rentę. Udzielała potem prywatnych lekcji kandydatom na studia aktorskie. W maju 1973 otrzymała tytuł członka zasłużonego SPATiF-ZASP, a w lipcu tegoż roku odbył się jubileusz jej pięćdziesięciolecia pracy artystycznej. Była aktorką grającą dużo w teatrze i filmie, zwracająca uwagę urodą i talentem. Od 1959 była członkiem Towarzystwa Filologii Klasycznej. Na Uniwersytecie Warszawskim prowadziła dorywczo zajęcia z recytacji klasyków literatury greckiej i rzymskiej.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2021.11.30 00:47:00
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman