Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Tadeusz Minc

 
zwiń

 • 1924. 02. 04
  Data urodzenia
  Łódź
 • 1949
  Debiut teatralny
  rola Klepacza w "Brygadzie szlifierza Karhana" w Teatrze Nowym w Łodzi
 • 1949
  Wykształcenie - rok ukończenia studiów
  Wydział Aktorski PWST w Warszawie (z siedzibą w Łodzi)
 • 1992. 02. 28
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

Aktor, reżyser, kierownik artystyczny teatrów, pedagog. Wojnę przeżył w getcie łódzkim, skąd w 1944 został wywieziony do Oświęcimia, Brzezinki i Gross Rosen. Po powrocie z obozów rozpoczął studia na Politechnice Łódzkiej, które szybko przerwał na rzecz studiów aktorskich. Był związany z Grupą Młodych Aktorów, która zainicjowała w 1949 utworzenie Teatru Nowego w Łodzi, w którym występował do 1967. Od 1962 łączył aktorstwo z reżyserią. W latach 1967-69 był kierownikiem artystycznym i reżyserem Teatru Wybrzeże w Gdańsku, rezygnując odtąd całkowicie z aktorstwa. Od roku 1969, aż do przejścia na emeryturę w 1989 pełnił funkcję reżysera w Teatrze Narodowym w Warszawie, wystawiając tamże wiele sztuk. Gościnnie reżyserował w wielu teatrach całej Polski.

Ojciec scenarzysty filmowego Marcelego Minca.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2021.08.02 00:32:15
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl