Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Lech Madaliński

Lech Madaliński - galeria

 
zwiń

 • 1900. 07. 04
  Data urodzenia
  Szamotuły k. Poznania
 • 1964
  Nagroda
  II Nagroda za rolę Aktora w "Na dnie" w Teatrze Narodowym w Warszawie na III Festiwalu Sztuk Rosyjskich i Radzieckich w Katowicach
 • 1973. 07. 30
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim (kwatera 25 – 1 – 6)

Aktor. W 1917 był słuchaczem niemieckiej szkoły dramatycznej, w tym samym roku debiutował na scenie niemieckiej, wystąpił też w filmie produkcji polsko-niemieckiej (niestety nie jest znany jego tytuł). W 1918 brał udział w powstaniu wielkopolskim. W okresie dwudziestolecia międzywojennego występował m. in. w Bydgoszczy, Inowrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Wilnie i Lwowie. W latach 1939-41 występował w Polskim Teatrze Dramatycznym we Lwowie. W czasie okupacji niemieckiej nie pracował w zawodzie, brał udział w ruchu konspiracyjnym, walczył w powstaniu warszawskim. W sezonie 1945/46 był aktorem Starego Teatru w Krakowie, 1946-48 krakowskich Teatrów Dramatycznych, 1948/49 grał w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. W latach 1950-52 grał w Teatrze Śląskim w Katowicach, w latach 1952-62 w Teatrze Polskim w Warszawie, 1962-73 w Teatrze Narodowym. W 1973 otrzymał tytuł członka zasłużonego SPATiF-ZASP.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2022.12.21 00:58:39
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency