Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Józef Karbowski

Józef Karbowski
Fot. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

 
zwiń

 • 1888. 10. 25
  Data urodzenia
  Kraków
 • 1907. 05. 07
  Debiut teatralny
  rola starca Rabina Todrosa w "Meiru Ezofowiczu" w teatrze w Sosnowcu
 • 1955
  Nagroda
  Państwowa II stopnia za całokształt pracy artystycznej
 • 1956. 05. 07
  Data śmierci
  Kraków

Aktor, reżyser teatralny, dyrektor teatru. Aktorstwa uczył się w szkole dramatycznej M. Przybyłowicza w Krakowie (1907). Występował m. in. w Kaliszu, Lwowie, Krakowie (1931-39 - aktor, reżyser i zastępca dyrektora Teatru im. Słowackiego), Warszawie, Charkowie, Wilnie, Bydgoszczy i Katowicach (1925 - dyrektor Teatru Polskiego). W czasie okupacji był urzędnikiem Zarządu Miejskiego w Krakowie. Po wojnie kontynuował (do 1949) pracę na scenie krakowskiej. W sezonie 1949/50 występował w Teatrach Dramatycznych we Wrocławiu. W 1951 wrócił do Teatru im. Słowackiego i pozostał w tym zespole do końca życia. Był wieloletnim pedagogiem, m. in. w szkole dramatycznej W. Siemaszkowej w Bydgoszczy, w Instytucie Reduty, w Państwowej Szkole Dramatycznej w Warszawie, na kursach J. Hryniewieckiej, w komisjach egzaminacyjnych ZASP, w Krakowie początkowo w Miejskiej Szkole Dramatycznej, a po wojnie w PWSA. Był czynnych działaczem ZASP, od 1936 jego zasłużonym członkiem, po wojnie prezesem jego krakowskiego oddziału. W filmie wystąpił już przed wojną.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2019.12.23 01:12:18
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski