Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Janusz Krasiński

Janusz Krasiński

 
zwiń

 • 1928. 07. 05
  Data urodzenia
  Warszawa
 • 1967
  Nagroda
  Nagroda im. Stanisława Piętaka
 • 1974
  Nagroda
  Nagroda Komitetu ds. Radia i Telewizji za twórczość radiową i telewizyjną
 • 1974
  Odznaczenie
  Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
 • 2012. 10. 14
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany na Starych Powązkach

Prozaik, dramatopisarz, scenarzysta, reportażysta. Od 1941 należał do Szarych Szeregów. Po powstaniu warszawskim znalazł się w Oświęcimiu, a następnie w innych obozach koncentracyjnych na terenie Niemiec. Do kraju powrócił w 1947. W tymże roku został aresztowany pod zarzutem działalności na rzecz wywiadu amerykańskiego i skazany na 15 lat więzienia. W 1956 został zwolniony na mocy amnestii. W tymże roku debiutował wierszem. Współpracował z wieloma pismami kulturalnymi (m. in. w latach 1966-75 prowadził dział prozy w tygodniku "Kultura"). W 1975 wszedł w skład redakcji miesięcznika "Dialog". W latach 1975-79 był recenzentem i doradcą Zespołu Filmowego "Iluzjon". Od 1983 członek SFP. Działacz ZLP (do rozwiązania w 1983), m. in. w latach 1978-80 był wiceprezesem związku. Działacz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, w latach 2005-08 prezes stowarzyszenia, od roku 2008 jego prezes honorowy.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2021.05.11 00:43:58
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego