Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Leon Wójcikowski

 

  • 1899. 02. 20
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 1975. 02. 23
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany na Cmentarzu Bródnowskim

Tancerz, choreograf. Na scenach tańczył od 1910, wiele lat (1915-29) występował w zespole S. Diagilewa w Paryżu, następnie stworzył własny zespół z którym występował w całej Europie. Podczas wojny początkowo tańczył w warszawskich kawiarniach, potem w jawnych teatrzykach. W 1940-44 kierował istniejącą legalnie Miejską Szkołą Baletową w Warszawie. Po powstaniu warszawskim został wywieziony do obozu w Gablonz. Po powrocie do Warszawy występował z utworzoną przez siebie niewielką grupą baletową, w następnych latach współpracował jako tancerz i choreograf z teatrami m. in. w Warszawie i Poznaniu. W latach 1956-58 byl profesorem Wydziału Choreograficznego PWST w Warszawie. W 1960 wyjechał z kraju, w latach 1960-61 był pierwszym tancerzem i choreografem London's Festival Ballet, współpracował też z teatrem w Edynburgu. W latach 1962-65 był choreografem opery w Kolonii, tam po raz ostatni wystąpił jako tancerz. W 1972 powrócił do Polski, od 1974 do końca życia był choreografem i pedagogiem w Teatrze Wielkim w Warszawie. Był uważany za jednego z najwybitniejszych tancerzy charakterystycznych pierwszej połowy XX wieku.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2020.11.29 01:04:36
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor