Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Wojciech Jerzy Has

Wojciech Jerzy Has - galeria

 
zwiń

 • 1925. 04. 01
  Data urodzenia
  Kraków
 • 1946
  Wykształcenie - rok ukończenia studiów
  Kurs Przysposobienia Filmowego w Krakowie
 • 1959
  Odznaczenie
  Złoty Krzyż Zasługi
 • 1988
  Nagroda
  tytuł honorowy Rady Państwa "Zasłużony dla kultury polskiej"
 • 1998
  Nagroda
  "Artur", nagroda przyznawana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi (17.10)
 • 1998
  Odznaczenie
  Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu wybitnych osiągnięć w działalności artystycznej oraz za zasługi w pracy dydaktycznej z okazji 50-lecia PWSFTviT (10.11)
 • 1998
  16 października na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi odsłonięto gwiazdę W. J. Hasa w Alei Gwiazd (w okolicach Hotelu Grand i kina "Polonia")
 • 1999
  Nagroda
  Polska Nagroda Filmowa "Orzeł" w kategorii: Nagroda za Osiągnięcia Życia
 • 2000
  Nagroda
  Nagroda Honorowa dla polskiego reżysera za szczególną wrażliwość wizualną (przyznana pośmiertnie) na 8 Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Camerimage" w Łodzi
 • 2000. 10. 03
  Data śmierci
  Łódź; pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Komunalnym na Dołach w Łodzi (kwatera XI, rząd 35, grób 24)
 • 2000. 10. 27
  tytuł Doctora Honoris Causa Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (przyznany pośmiertnie)
 • 2014
  1 kwietnia imię Reżysera nadano Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu powstałemu w miejscu byłej wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych
 • 2015
  Nagroda
  "Taśma Pamięci", Nagroda Specjalna polskiej sekcji Stowarzyszenia Krytyków Filmowych FIPRESCI przyznana z okazji 40. edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni

Reżyser filmowy. Przerwaną wybuchem wojny naukę kontynuował w latach wojennych, z początku w krakowskiej Szkole Handlowej, a po jej ukończeniu w krakowskiej Szkole Przemysłu Artystycznego na Wydziale Grafiki. Gdy szkoła została rozwiązana podjął pracę w kopalni. W 1943, przez krótki czas pracował w dziale graficznym wydawnictwa książkowego. W 1945 wstąpił na ASP w Krakowie studiując do 1947 w pracowni prof. Eibischa. W tym samym czasie był słuchaczem krakowskiego Kursu Przysposobienia Filmowego, który ukończył w 1946 i rozpoczął pracę w Wytwórni Filmów Dokumentalnych. W latach 1951-1956 pracował w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi realizując filmy dokumentalne, oświatowe i instruktażowe. Od 1955 pracował w Zespole Autorów Filmowych "Syrena", następnie w "Iluzjonie" i od 1958 w Zespole "Kamera". W latach 1981-87 był kierownikiem artystycznym Zespołu "Rondo". W latach 1987-89 członek Komitetu Kinematografii. Był pracownikiem naukowym PWSFTviT w Łodzi, gdzie pracował na Wydziale Reżyserii od 1974 (dziekan wydziału w latach 1989-90), w latach 1990-96 pełnił funkcję rektora tej uczelni. Był dyrektorem i opiekunem artystycznym Studia "Indeks" działającego przy PWSFTviT.

Brat kompozytora i dyrygenta Stanisława Hasa.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

Nagrody indywidualne
schowaj

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2024.03.09 00:39:36
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.