Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Ewa Szumańska

 
zwiń

 • 1921. 05. 20
  Data urodzenia
  Warszawa
 • 1961
  Odznaczenie
  Krzyż Partyzancki
 • 1966
  Odznaczenie
  Odznaka "Budowniczy Wrocławia"
 • 1971
  Odznaczenie
  Odznaka "Zasłużony Działacz Kultury"
 • 1972
  Odznaczenie
  Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
 • 1974
  Odznaczenie
  Odznaka "Zasłużony dla Radia i Telewizji"
 • 1977
  Nagroda
  Nagroda Wojewody Wrocławskiego
 • 1981
  Nagroda
  zbiorowa Nagroda miasta Wrocławia dla zespołu "Studia 202"
 • 2001
  Nagroda
  Nagroda miasta Wrocławia
 • 2011. 05. 17
  Data śmierci
  Wrocław

Pisarka, reportażystka. W czasie wojny studiowała na tajnych kompletach Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej. Jako członek AK brała udział w powstaniu warszawskim. Debiutowała w sierpniu 1944 reportażami opublikowanymi w powstańczym piśmie "Z pierwszej linii frontu". Po wojnie studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (1949) i sztukę aktorską w Studio przy Starym Teatrze w Krakowie. Pod koniec lat 40. występowała w teatrach Krakowa, Łodzi i Wrocławia. W latach 1958-81 pracowała w redakcji Studia 202 rozgłośni Polskiego Radia we Wrocławiu, współpracowała z Programem III Polskiego Radia, gdzie była współautorką kabaretu "Studio 202", w ramach którego prezentowała - wraz z Janem Kaczmarkiem - niezwykle popularne, autorskie skecze "Z pamiętnika młodej lekarki". Współpracowała z wieloma pismami, przede wszystkim z "Odrą" (od 1978) i "Tygodnikiem Powszechnym" (od 1981), gdzie publikowała stałe felietony i miniatury literackie.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

 • 1971
  Spektakl telewizyjny
  Przekład - SEANS
2021.01.03 00:37:43
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman