Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Leopold Skwierczyński

 
zwiń

 • 1905. 12. 24
  Data urodzenia
  Husinka pow. Biała Podlaska
 • 1933
  Wykształcenie - rok ukończenia studiów
  PIST w Warszawie
 • 1959. 09. 16
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie

Aktor, oficer WP, cichociemny. W latach 1929-30 studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego; studiów nie ukończył. W 1932, po odbyciu służby wojskowej, mianowany został podporucznikiem lotnictwa. Przed wojną występował w Warszawie, Łucku, Toruniu i Bydgoszczy. Wojnę spędził w Londynie, gdzie prowadził polski teatr żołnierski. W 1944, już jako kapitan AK, został - w ramach akcji "Cichociemni" - zrzucony do kraju, aby pełnić służbę w Komendzie Głównej AK. W 1945 był więziony w Krakowie przez NKWD, zwolniono go we wrześniu na skutek interwencji ZASP-u. W latach 1945-46 występował w Starym Teatrze w Krakowie. W roku 1946 wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie m. in. prowadził Teatr Komedia. Do kraju powrócił w 1957. W latach 1957-59 był aktorem i wicedyrektorem Teatru Dramatycznego w Warszawie (na podstawie artykułu w Polskim Słowniku Biograficznym T. 38).

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

  Obsada aktorska
  schowaj

 • 1964
  Film fabularny
  Obsada aktorska (w napisach inicjał imienia: S.)
 • 1958
  Film fabularny
  Obsada aktorska (Pająk, pracownik poczty)
2022.03.11 00:54:32
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency