Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Hanna Skarżanka

Hanna Skarżanka - galeria

 
zwiń

  • 1917. 03. 08
    Data urodzenia
    Mińsk
  • 1944. 12. 03
    Debiut teatralny
    w "Wieczorze Mickiewiczowskim" w reżyserii Stanisława Milskiego w Polskim Teatrze Dramatycznym w Wilnie
  • 1945
    Egzamin eksternistyczny
  • 1992. 11. 08
    Data śmierci
    Warszawa; pochowana na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym przy ul. Żytniej (kwatera N-2-72)
  • 2007
    Odznaczenie
    Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (przyznany pośmiertnie)

Aktorka. W 1937 roku rozpoczęła studia na Wydziale Rolniczym Uniwersytetu Stefana Batorego i równolegle w Konserwatorium w Wilnie. Wkrótce jednak przeniosła się na polonistykę i Przygotowywała się do zdawania na Wydział Aktorski PIST-u w Warszawie. Od grudnia 1940 do marca 1941 należała do zespołu Teatru Małego w Wilnie. W roku 1941 przygotowywała się do debiutu w Państwowym Polskim Teatrze Dramatycznym pod kierownictwem Stanisławy Perzanowskiej, ale uniemożliwił go wybuch wojny niemiecko-radzieckiej. Wkrótce po zajęciu Wilna przez Niemców zaczęła pracować jako kelnerka w kasynie żołnierskim, przez krótki czas zbierała informacje dla polskiego wywiadu wojskowego. Od stycznia 1942 należała do Kedywu Okręgu Wileńskiego AK. Brała m. in. udział w akcji odbicia Eugeniusza Chylińskiego z więzienia na Łukiszkach. Równocześnie była słuchaczką konspiracyjnego Studium Teatralnego pod kierownictwem Mieczysława Szpakiewicza. Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Wilna w 1944 roku weszła do zespołu wileńskiego Polskiego Teatru Dramatycznego. Po wojnie występowała w: Teatrze Ziemi Pomorskiej w Toruniu (1944-45), Teatrze Miejskim im. S. Jaracza w Olsztynie (1945-46), Teatrze polskim w Poznaniu (1946-47), Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi (1947-49), Teatrze polskim w Warszawie (1949-52), Teatrze Narodowym (1952-57), Teatru Komedia (1957-60), Teatru Ateneum (1960-75). Teatru Studio (1975-79). W 1979 roku przeszła na emeryturę. Od 1952 należała do SPATiF (ZASP). W okresie stanu wojennego zaangażowała się w działalność podziemnej "Solidarności". Poznała wtedy ks. Jerzego Popiełuszkę, który namówił ją do organizowania przedstawień w kościołach. W 1982 zaczęła pełnić społecznie obowiązki kierownika artystycznego Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, organizując w jego siedzibie oraz na terenie kościołów całej Polski przedstawienia, koncerty poetyckie i muzyczne, a także wystawy i sesje. W 1988 roku powróciła do Teatru "Ateneum" jako stały współpracownik. Była także utalentowaną piosenkarką, występowała m. in. w kabarecie "Szpak".

Siostra historyka filozofii Barbary Skargi oraz aktora Edwarda Skargi, matka aktorki Ewy Skarżanki, babka aktorki Katarzyny Skarżanki, prababka aktorki Hanny Skargi, ciotka aktora Piotra Skargi.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

Nagrody indywidualne
schowaj

  • 1970
    Łagów (Lubuskie Lato Filmowe) Nagroda za drugoplanową rolę kobiecą

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2024.12.06 01:25:39
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.