Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Andrzej Stasiuk

Andrzej Stasiuk - galeria

 
zwiń

 • 1960
  Data urodzenia
  Warszawa
 • 1994
  Nagroda
  Fundacji Kultury
 • 1995
  Nagroda
  Fundacji im. Kościelskich za powieść "Biały kruk"
 • 2005
  Nagroda
  Nagroda Literacka "Nike" za książkę "Jadąc do Badadag"
 • 2011
  Nagroda
  Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury

Ukończył szkołę podstawową. Wyrzucany kolejno z liceum, technikum oraz zasadniczej szkoły zawodowej. Po półrocznym pobycie w wojsku otrzymał stopień kaprala i przepustkę, z której nie powrócił. Skazany za dezercję i osadzony w więzieniu wojskowym. Wyrzucany stamtąd za rozkładanie dyscypliny wojskowej. Resztę wyroku odsiedział w "cywilnym" zakładzie karnym. Z tych doświadczeń powstały "Mury Hebronu", zbiór prozy więziennej, który przyniósł sławę ich autorowi. Następnie zasłynął powieścią "Biały kruk". Kolejne książki to: "Opowieści galicyjskie", "Przez rzekę", "Dukla", "Jak zostałem pisarzem (próba autobiografii intelektualnej)". Wydał także zbiór poezji "Wiersze miłosne i nie". Stale współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym" i "Czasem kultury". Pisarz mieszka z żoną i córką w Beskidzie Niskim, dokąd wyprowadził się z Warszawy na początku lat 90.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

 • 2017
  Cytat literacki: TEKTUROWY SAMOLOT - Autor
  Cytat literacki: DZIENNIK PISANY PÓŹNIEJ - Autor

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

 • 2007
  Film fabularny
  Autor - OPOWIEŚCI GALICYJSKIE
 • 2000
  Spektakl telewizyjny
  Autor - MUCHY
 • 1999
  Spektakl telewizyjny
  Autor - MONOLOG O ŚMIERCI
 • 1995
  Film fabularny
  Autor - BIAŁY KRUK

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2020.04.14 00:47:58
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego