Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Józef Pilarski

Józef Pilarski - galeria

 
zwiń

 • 1893. 02. 28
  Data urodzenia
  Łódź
 • 1950
  Odznaczenie
  Złoty Krzyż Zasługi
 • 1956
  Odznaczenie
  Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
 • 1972. 07. 09
  Data śmierci
  Łódź

Aktor, reżyser teatralny, dyrektor teatru. Za udział w strajku szkolnym w 1905 w Łodzi został wyrzucony z czwartej klasy gimnazjum. Był samoukiem. Sztuki aktorskiej uczył się w 1908-09 prywatnie u A. Siemaszki. Od 1910 występował w teatrach amatorskich w Łodzi. Następnie występował na scenach zawodowych m. in. w Łodzi i Sosnowcu. W 1923 zorganizował w Łodzi Teatr Popularny, którego dyrektorem, reżyserem i aktorem był do 1929. Kierownictwo artystyczne tego teatru obejmował do 1939 jeszcze kilkakrotnie. W latach, kiedy nie miał stałego zatrudnienia, organizował z bezrobotnymi aktorami objazdowe przedstawienia, a także zajmował się handlem. Podczas wojny pracował jako ogrodnik. W dniu 8.03.1945 wraz z dawnymi aktorami Teatru Popularnego odegrał pierwsze powojenne przedstawienie w Łodzi, rewię "Nasza jest Łódź". W latach 1945-49 był aktorem Teatru Wojska Polskiego w Łodzi, potem łódzkiego Teatru Nowego, w którym wystąpił jako Karhan w inauguracyjnym przedstawieniu "Brygady szlifierza Karhana" (12.11.1949). W Teatrze Nowym grał do 1965, kiedy odszedł na emeryturę. Pod koniec życia należał do najpopularniejszych aktorów łódzkich, w 1978 jego imieniem nazwano jedną z ulic Łodzi, w 1983 wmurowano ku jego czci tablicę pamiątkową w domu, w którym ostatnio mieszkał (ul. Zachodnia 2).
Ojciec aktora Wojciecha Pilarskiego.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2020.08.05 00:49:56
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego