Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Zofia Więcławówna

 
zwiń

 • 1920. 10. 07
  Data urodzenia
  Kraków
 • 1946
  Egzamin eksternistyczny
  aktorski
 • 1967
  Odznaczenie
  Złota Odznaka "Zasłużony dla Krakowa"
 • 1977
  Odznaczenie
  Złoty Krzyż Zasługi
 • 1985
  Nagroda
  Nagroda Miasta Krakowa
 • 1994. 01. 23
  Data śmierci
  Kraków; pochowana na Cmentarzu Rakowickim

Tancerka, aktorka, choreograf, reżyser, pedagog. Przez całe niemal zawodowe życie działała w Krakowie. Tu ukończyła szkołę baletową. Jako uczennica statystowała w sezonie 1935/36 na scenie Teatru im. Słowackiego. Podczas okupacji tańczyła w jawnych przedstawieniach na scenie Starego Teatru, brała udział w imprezach objazdowych, grała w spektaklach Krakowskiego Teatru Powszechnego (1944-45). W 1945 znalazła się w pierwszym powojennym zespole Teatru Śląskiego w Katowicach i pozostała w nim do końca sezonu 1946/47. Równocześnie była słuchaczką Studia Dramatycznego działającego przy tej scenie. Wróciwszy do Krakowa grała od 1947 w Miejskich Teatrach Dramatycznych, a po rozdziale scen w Starym Teatrze (1954-80). Obok aktorstwa, od 1947, zajmowała się z powodzeniem pracą choreograficzną, układami tańców, plastyką ruchu i gestu scenicznego. W latach 1963-81 prowadziła zajęcia z tych przedmiotów w krakowskiej PWST. Jako choreograf była współtwórczynią około 90 spektakli teatralnych.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2021.10.19 00:41:35
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman