Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Ludwik Pak

Ludwik Pak - galeria

 
zwiń

 • 1930. 03. 20
  Data urodzenia
  Jasionna k. Kielc; pow. Jędrzejów
 • 1955
  Wykształcenie - rok ukończenia studiów
  Wydział Aktorski PWST w Warszawie
 • 1988. 12. 07
  Data śmierci
  Skolimów; pochowany w Jasionnej

Aktor. Zadebiutował na deskach Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu w sezonie 1950/51. Od 1955 na trwałe związał się ze stołecznymi teatrami: Dramatycznym (1955-62, Ateneum (1962-71) i Rozmaitości (1973-77, 1981-86), gdzie stworzył wiele interesujących kreacji. Był aktorem wszechstronnym. Dobrze czuł się zarówno w dramacie, jak i w komedii.
W filmie zadebiutował w roku 1955. W początkowym etapie kariery często grywał role główne. Wieloletnie zmagania z chorobą alkoholową spowodowały, że z upływem lat na ekranie pojawiał się coraz rzadziej, grywając role drugoplanowe bądź epizody, które nie dawały możliwości ukazania w pełni jego talentu. Widoczna zmiana fizjonomii (zniszczona, postarzała twarz) zadecydowała, że reżyserzy chętnie obsadzali go w rolach ludzi prostych, często z marginesu, niezaradnych, "skłóconych z życiem" czy kierujących się własną, trudną do zaakceptowania przez otoczenie, filozofią życia. Stworzone przez niego postacie robotników, chłopów, a nawet alkoholików - obdarzone ciepłym uśmiechem, niekiedy smutnym i zagubionym wzrokiem - były małymi aktorskimi perełkami, na długo pozostającymi w pamięci widzów. Zwieńczeniem jego filmowej kariery była wybitna rola drwala Peresady w "Siekierezadzie".
Bardzo lubiany przez widzów i środowisko aktorskie, w którym przez kolegów nazywany był "Lulu". Ostatnie lata życia spędził w Domu Aktora Weterana w Skolimowie. [Andrzej Androchowicz]

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Nagrody indywidualne
schowaj

 • 1986
  Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za drugoplanową rolę męską

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2021.04.25 00:44:12
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski