Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Stanisław Dąbrowski

Stanisław Dąbrowski

 

 • 1889. 03. 24
  Data urodzenia
  Lwów
 • 1969. 01. 09
  Data śmierci
  Góra Kalwaria k. Warszawy

Właściwie: Stanisław Aleksander Spiegel. Aktor, reżyser, scenograf, dyrektor teatru, historyk i biograf teatru. Studiował prawo i historię sztuki w Wiedniu i we Lwowie. W teatrach występował od 1913, m. in. w Krakowie, Warszawie, Toruniu, Grudziądzu, Lublinie i Wiedniu. Zajmował się także scenografią teatralną. Pasję historyka i kolekcjonera teatraliów ujawniał niemal od początków pracy w teatrze. Od 1924 publikował prace dotyczące historii teatru. Był najwybitniejszym znawcą i historykiem polskiego teatru prowincjonalnego. Po wojnie do pracy w teatrze nie wrócił. W latach 1946-56 wykładał historię teatru w PWST w Warszawie, równocześnie w latach 1950-60 był wykładowcą historii teatru w Liceum Techniki Teatralnej w Warszawie. Od 1955 był pracownikiem Instytutu Sztuki PAN. Jest autorem niezliczonych prac z historii teatru, dziełem jego życia jest "Słownik biograficzny teatru polskiego" (prace nad nim rozpoczął już w 1928). Był członkiem zasłużonym ZASP. W filmie wystąpił w roku 1916.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

  Obsada aktorska
  schowaj

 • 1916
  Film fabularny
  Obsada aktorska (Maksym)
 • Konsultacja
  schowaj

 • 1961
  Film fabularny
  Konsultacja (konsultacja historyczna d/s teatru)
2019.12.18 01:28:38
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl