2024
MocArt RMF Classic Nagroda Specjalna z okazji 25-lecia premiery filmu
2017
2016
Wiesbaden (Festiwal Filmów z Europy Środkowej i Wschodniej "goEast") Nagroda FIPRESCI
2016
Wiesbaden (Festiwal Filmów z Europy Środkowej i Wschodniej "goEast") Nagroda za reżyserię, nagrodę otrzymał/a
Marcin Koszałka
2016
Sopot (Sopot Film Festival) Nagroda Publiczności w Konkursie 1-2 Filmy
2016
Orenburg (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Wschód i Zachód. Klasyka i Awangarda") Nagroda dla najlepszego reżysera, nagrodę otrzymał/a
Marcin Koszałka
2016
Nagroda PSC (Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych) Nominacja, nagrodę otrzymał/a
Marcin Koszałka
2016
Mińsk (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Listapad") Nagroda za najlepszą drugoplanową rolę męską
za "dokładność i oryginalność w kreowaniu postaci", nagrodę otrzymał/a
Adam Woronowicz
2016
Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") Nagroda za rolę męską
za "prawdę postaci przeniesionej na ekran filmowy", nagrodę otrzymał/a
Adam Woronowicz
2016
Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") Nagroda za zdjęcia
za "twórcze odtworzenie klimatu lat 60. w obiektywie kamery", nagrodę otrzymał/a
Marcin Koszałka
2016
Gdynia (Festiwal Filmowy) Nagroda Specjalna Jury za "odwagę w przekraczaniu granic gatunkowych w filmie"
2016
2016
2015
Łódź (Forum Kina Europejskiego "Cinergia") Wyróżnienie w kategorii: Najlepszy Debiut Polski; za "umiejętność wykreowania trudnego świata, intensywność atmosfery i moralny niepokój"
2015
Kair (Cairo International Film Critics Week) Nagroda Shadi Abd El Salam dla najlepszego filmu
2015
Arras (Arras Film Festival) Nagroda Francuskiego Związku Dziennikarzy Krytyki Filmowej
2014
Trento (Trento Film Festival) Nagroda dla najlepszego filmu fabularnego
2010
Telekamera (nagroda przyznawana przez czytelników pisma "TeleTydzień") w kategorii: adaptacja serialu zagranicznego
2009
2009
Gdańsk (Festiwal Dobrego Humoru) Nagroda w kategorii: serial komediowy
2008
Żytawa (Nyski Festiwal Filmowy) Nagroda Główna
2008
Złota Taśma (Nagroda Koła Piśmiennictwa Filmowego SFP) w kategorii: film polski
2008
Toruń (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Tofifest") "Złoty Anioł" dla najlepszego filmu polskiego
2008
Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa) Nagroda Jury Młodzieżowego
2008
Świdnica (Festiwal Reżyserii Filmowej) Złoty Dzik
za "kunszt reżyserski i umiejętność posługiwania się poetyckim językiem filmowym", nagrodę otrzymał/a
Andrzej Jakimowski
2008
Rabat (Międzynarodowy Festiwal Filmów Autorskich) nagroda aktorska, nagrodę otrzymał/a
Ewelina Walendziak
2008
Paryż - Chatenay-Malabry (Festival du Film Chatenay-Malabry) Wielka Nagroda Jury
2008
Nowy Jork (The New York Polish Film Festival) Nagroda "Ponad Granicami" im. Krzysztofa Kieślowskiego za "uniwersalne ludzkie wartości, za to co we współczesnym świecie tak rzadkie; za optymizm i ciepło i wreszcie za to, co jest kwintesencją sztuki i za magię"
2008
Miami (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Grand Prix
2008
Kijów - Odessa (Open Ukrainian Film Festival) Wielka Nagroda Jury
2008
Ińsko (Ińskie Lato Filmowe) "Złota Rybka"
2008
Baku (East-West International Film Festival) Nagroda Jury Młodzieżowego
2008
Angers (Europejski Festiwal Debiutów Filmowych "Premier Plans") Nagroda Publiczności
2008
Angers (Europejski Festiwal Debiutów Filmowych "Premier Plans") Nagroda Specjalna Jury
2008
2008
2008
2008
2008
2008
2008
2008
2008
2007
Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film") "Złota Kaczka" 50-lecia dla piosenki Dumka na dwa serca (Muzyka: Krzesimir Dębski, Słowa: Jacek Cygan, Wykonanie: Edyta Górniak i Mieczysław Szcześniak) w kategorii: Najlepsza piosenka
2007
Wenecja (MFF) Nagroda Europa Cinema dla Najlepszego Filmu Europejskiego
2007
Wenecja (MFF) wyróżnienie UNICEF
2007
Tokio (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Nagroda aktorska, nagrodę otrzymał/a
Damian Ul
2007
Thessaloniki (International Thessaloniki Film Festival) Nagroda Wartości Ludzkich
2007
Tbilisi (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Nagroda Główna "Złoty Prometeusz" dla najlepszego filmu
2007
Tbilisi (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Nagroda im. Siergieja Paradżanowa za "wysoki poziom artystyczny i wrażliwość"
2007
Sao Paulo (MFF) Nagroda Specjalna Jury
2007
Mannheim-Heidelberg (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Nagroda Specjalna Jury
2007
Mannheim-Heidelberg (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Wyróżnienie Jury Właścicieli Kin
2007
Kars (Festival of European Films on Wheels) Brązowa Gęś
2007
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego za Granicą
2007
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za drugoplanową rolę męską, nagrodę otrzymał/a
Zbigniew Stryj
2007
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za zdjęcia, nagrodę otrzymał/a
Adam Bajerski
2007
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Wielka Nagroda "Złote Lwy"
2007
Bydgoszcz (od roku 2010; w latach 1993-99 Toruń; w latach 2000-09 Łódź) (Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Plus Camerimage") Nagroda Główna w Konkursie Filmów Polskich
pełna nazwa festiwalu: Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Plus Camerimage", nagrodę otrzymał/a
Adam Bajerski
2007
Bratysława (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Nagroda FIPRESCI
2004
Kazimierz Dolny (Lato Filmowe) nagroda publiczności
Nagrodę "Twojego Stylu" dla Najlepszej Polskiej Aktorki, nagrodę otrzymał/a
Jolanta Fraszyńska
2004
Kazimierz Dolny (Lato Filmowe) nagroda publiczności
w kategorii: najlepszy film polski, nagrodę otrzymał/a
Maciej Żak
2003
Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia") "Jańcio Wodnik" za najlepszą rolę kobiecą, nagrodę otrzymał/a
Agata Kulesza
2003
Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia") "Jańcio Wodnik" za najlepszą rolę męską, nagrodę otrzymał/a
Janusz Gajos
2003
Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia") Nagroda Specjalna Organizatorów
2003
Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry") Nagroda za reżyserię, nagrodę otrzymał/a
Krystyna Janda
2003
Pegaz (nagroda przyznawana przez program telewizyjny "Pegaz")
w katogorii: film; za rok 2002, nagrodę otrzymał/a
Iwona Siekierzyńska
2003
2003
Nagroda im. Stefana Treugutta
przyznana przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych; za osiągnięcia w teatrze tv, w szczególności za spektakl..., nagrodę otrzymał/a
Maciej Prus
2003
Los Angeles (Festiwal Filmów Polskich) Nagroda "Hollywood Eagle Award"
2003
Golden Plague (Chicago International Television Awards) w kategorii: telewizyjne dzieło dramatyczne
2003
2003
2003
2003
2003
2003
2003
2003
2003
2003
2003
2002
Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa) Grand Prix
2002
Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry") Nagroda aktorska, nagrodę otrzymał/a
Sławomir Orzechowski
2002
Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry") Nagroda aktorska, nagrodę otrzymał/a
Agnieszka Pilaszewska
2002
Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry") Nagroda za oryginalny polski tekst dramatyczny, nagrodę otrzymał/a
Piotr Kokociński
2002
Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry") Nagroda za zdjęcia, nagrodę otrzymał/a
Edward Kłosiński
2002
Nowogard (Festiwal Filmu - Malarstwa - Muzyki "Lato z Muzami") Nagroda Główna "Laur Cisowy"
2002
Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") Nagroda za reżyserię, nagrodę otrzymał/a
Iwona Siekierzyńska
2002
Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") Nagroda za rolę kobiecą, nagrodę otrzymał/a
Agata Kulesza
2002
Kazimierz Dolny (Lato Filmowe) nagroda publiczności w kategorii: najlepszy film polski
2002
Kazimierz Dolny (Lato Filmów) nagroda dla najlepszego spektaklu Teatru Tv
2002
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Festiwalu Filmowego w Toronto za "podjęcie historycznie ważnego tematu i przekazanie głębokich wartości moralnych"
2002
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za drugoplanową rolę kobiecą, nagrodę otrzymał/a
Maria Maj
2002
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za kostiumy, nagrodę otrzymał/a
Elżbieta Radke
2002
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za montaż, nagrodę otrzymał/a
Marek Denys
2002
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za reżyserię, nagrodę otrzymał/a
Wojciech Wójcik
2002
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Złoty Klakier (nagroda Radia Gdańsk dla najdłużej oklaskiwanego filmu)
2002
2002
2002
2001
Warszawa (TP SA Music and Film Festival) nominacja do nagrody "Philip Award"
w kategorii: piosenka w filmie polskim lub serialu telewizyjnym; za piosenkę "Wolni w niewoli", nagrodę otrzymał/a
Varius Manx (zespół)
2001
Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa) Nagroda Jury Młodzieżowego, nagrodę otrzymał/a
Michał Lorenc
2001
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za kostiumy, nagrodę otrzymał/a
Małgorzata Braszka
2001
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za muzykę, nagrodę otrzymał/a
Michał Lorenc
2001
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za scenografię, nagrodę otrzymał/a
Anna Wunderlich
2001
Bilet, Nagroda Stowarzyszenia "Kina Polskie" Diamentowy Bilet 1.700.000 widzów
2000
Złota Kaczka (przyznawana przez pismo "Film") w kategorii: najlepszy polski film; za rok 1999 (28.02)
2000
Warszawa (TP SA Music and Film Festival) "Philip Award"
w kategorii: muzyka oryginalna i adaptowana w polskim filmie, nagrodę otrzymał/a
Krzesimir Dębski
2000
Moskwa (Międzynarodowe Forum Filmowe "Złoty Rycerz") Nagroda za reżyserię, nagrodę otrzymał/a
Jerzy Hoffman
2000
2000
2000
2000
2000
2000
2000
2000
2000
2000
2000
1999
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Jury za "twórcze zamknięcie ekranizacji sienkiewiczowskiej epopei"
1999
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej
1999
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za montaż, nagrodę otrzymał/a
Cezary Grzesiuk
1999
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za montaż, nagrodę otrzymał/a
Marcin Kot Bastkowski
1999
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za scenografię, nagrodę otrzymał/a
Andrzej Haliński
1999
Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce) "Złote Zęby" dla najbardziej interesującego filmu fabularnego
1999
Bilet, Nagroda Stowarzyszenia "Kina Polskie" Brylantowy Bilet dla filmu, który przyciągnął do kin najwięcej widzów
1997
Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa) Grand Prix
1997
Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa) Nagroda Jury Młodzieżowego
1997
Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa) Nagroda Publiczności
1997
Rosja (MFF "Złoty Rycerz") nagroda za reżyserię
festiwal odbył się w Moskwie, nagrodę otrzymał/a
Filip Bajon
1997
Rosja (MFF "Złoty Rycerz") nagroda za zdjęcia
festiwal odbył się w Moskwie, nagrodę otrzymał/a
Łukasz Kośmicki
1997
Białystok (FF "Projektor") Grand Prix najlepszy film spoza regionu
1997
1997
Białystok (FF "Projektor") nagroda za zdjęcia, nagrodę otrzymał/a
Tomasz Tarasin
1996
Machiner (nagroda miesięcznika "Machina") w kategorii: najlepszy film polski
1996
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Don Kichot, Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych
1996
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Specjalna Jury
1996
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Specjalna Jury
1996
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za dźwięk, nagrodę otrzymał/a
Marek Wronko
1996
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za kostiumy, nagrodę otrzymał/a
Małgorzata Braszka
1996
1996
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za rolę dziecięcą, nagrodę otrzymał/a
Mateusz Hornung
1996
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za rolę dziecięcą, nagrodę otrzymał/a
Arkadiusz Walkowiak
1996
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za scenografię, nagrodę otrzymał/a
Anna Wunderlich
1996
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za scenografię, nagrodę otrzymał/a
Przemysław Kowalski
1996
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za zdjęcia, nagrodę otrzymał/a
Łukasz Kośmicki
1996
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za zdjęcia, nagrodę otrzymał/a
Łukasz Kośmicki
1996
Antwerpia (Europejski Festiwal Młodego Filmu) Grand Prix
1994
1994
Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za zdjęcia, nagrodę otrzymał/a
Tomasz Wert
1991
Tarnów (Tarnowska Nagroda Filmowa) Nagroda Jury Młodzieżowego
1991
1991
Nagroda Szefa Kinematografii (Przewodniczącego Komitetu Kinematografii) za twórczość filmową w dziedzinie filmu fabularnego
za debiut reżyserski, nagrodę otrzymał/a
Mariusz Treliński
1991
1991
1991
Monte Carlo (Międzynarodowy Festiwal Filmów Telewizyjnych) Złota Nimfa, nagrodę otrzymał/a
Michel Boisrond
1990
Teheran (MFF dla Dzieci) Złoty Motyl
1990
Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za kostiumy, nagrodę otrzymał/a
Ewa Krauze
1990
Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za scenografię, nagrodę otrzymał/a
Andrzej Przedworski
1990
Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nominacja w kategorii: Najlepsza drugoplanowa rola męska, nagrodę otrzymał/a
Jan Peszek
1989
1989
1989
Belgrad (MFF) Grand Prix
1988
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!") Nagroda Jury Dziecięcego "Marcinek" ówczesna nazwa nagrody: Kryształowe Koziołki; 10 Ogólnopolski Festiwal Filmów Widowisk Telewizyjnych dla Dzieci i Młodzieży (2-6.02)
1988
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!") Poznańskie Koziołki dla najlepszego filmu aktorskiego w grupie filmów dla dzieci starszych; 10 Ogólnopolski Festiwal Filmów Widowisk Telewizyjnych dla Dzieci i Młodzieży (2-6.02)
1988
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!") Poznańskie Koziołki za scenografię
10 Ogólnopolski Festiwal Filmów Widowisk Telewizyjnych dla Dzieci i Młodzieży (2-6.02), nagrodę otrzymał/a
Violette Daneau
1988
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!") Poznańskie Koziołki za scenografię
10 Ogólnopolski Festiwal Filmów Widowisk Telewizyjnych dla Dzieci i Młodzieży (2-6.02), nagrodę otrzymał/a
Jerzy Sajko
1988
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!") Poznańskie Koziołki za scenografię
10 Ogólnopolski Festiwal Filmów Widowisk Telewizyjnych dla Dzieci i Młodzieży (2-6.02), nagrodę otrzymał/a
Andrzej Przedworski
1988
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!") Poznańskie Koziołki za scenografię
10 Ogólnopolski Festiwal Filmów Widowisk Telewizyjnych dla Dzieci i Młodzieży (2-6.02), nagrodę otrzymał/a
Andrzej Haliński
1988
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!") Poznańskie Koziołki za zdjęcia
10 Ogólnopolski Festiwal Filmów Widowisk Telewizyjnych dla Dzieci i Młodzieży (2-6.02), nagrodę otrzymał/a
Wit Dąbal
1988
Figueira da Foz (MFF) Grand Prix
1987
Nagroda Szefa Kinematografii (Przewodniczącego Komitetu Kinematografii) za twórczość filmową w dziedzinie filmu fabularnego
za rok 1986, nagrodę otrzymał/a
Waldemar Dziki
1987
Moskwa (MFF) nagroda jury dziecięcego
1987
Moskwa (MFF) nagroda Stowarzyszenia Filmowców Radzieckich
1987
Łagów (Lubuskie Lato Filmowe) nagroda Przedsiębiorstwa Dystrybucji Filmów
1987
Giffoni Valle Piana (MFF dla Dzieci i Młodzieży) I nagroda
1987
Giffoni Valle Piana (MFF dla Dzieci i Młodzieży) nagroda specjalna
1987
Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Główna "Srebrne Lwy Gdańskie"
za reżyserię, nagrodę otrzymał/a
Waldemar Dziki
1987
Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za scenografię
nagroda przyznana zespołowi scenografów i dekoratorów wnętrz do filmu, nagrodę otrzymał/a
Michał Sulkiewicz
1987
Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za scenografię
nagroda przyznana zespołowi scenografów i dekoratorów wnętrz do filmu, nagrodę otrzymał/a
Violette Daneau
1987
Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za scenografię
nagroda przyznana zespołowi scenografów i dekoratorów wnętrz do filmu, nagrodę otrzymał/a
Jerzy Sajko
1987
Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za scenografię
nagroda przyznana zespołowi scenografów i dekoratorów wnętrz do filmu, nagrodę otrzymał/a
Andrzej Przedworski
1987
Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za scenografię
nagroda przyznana zespołowi scenografów i dekoratorów wnętrz do filmu, nagrodę otrzymał/a
Ewa Braun
1987
Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za scenografię
nagroda przyznana zespołowi scenografów i dekoratorów wnętrz do filmu, nagrodę otrzymał/a
Andrzej Haliński
1986
1986
Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") Nagroda za debiut reżyserski
za film fabularny kinowy, nagrodę otrzymał/a
Dominik Rettinger-Wieczorkowski
1986
Gdańsk - Gdynia - Sopot (Festiwal Filmowy "Ludzie i Morze") Złoty Żagiel
1985
Wawrzyn "Radaru" (przyznawany przez tygodnik "Radar"), nagrodę otrzymał/a
Marek Koterski
1985
Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") Nagroda Dziennikarzy
nagroda im. Wojciecha Wiszniewskiego; dla najciekawiej zapowiadającej się indywidualności twórczej, nagrodę otrzymał/a
Marek Koterski
1985
Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film") Nagroda za debiut reżyserski
za debiut pełnometrażowy, nagrodę otrzymał/a
Marek Koterski
1985
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Wyróżnienie Dziennikarzy