Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Stanisław Bryliński

 

  • 1890. 05. 01
    Data urodzenia
    Kamieniec Podolski
  • 1953. 10. 10
    Data śmierci
    Łódź; pochowany na cmentarzu przy ul. Ogrodowej

Mąż aktorkek: Heleny Górskiej i Krystyny Feldman. Jako uczeń szkoły handlowej w Warszawie organizował teatr amatorski. W 1908 r. wystąpił w T. Miejskim w Krakowie. Później grał w Wilnie, Łodzi, Warszawie. W czasie I wojny światowej przebywał w Rosji, grał w zespołach polskich w Petersburgu i Moskwie, występował w filmach rosyjskich. Po powrocie do kraju grał w filmach polskich i teatrach, m. in. w Poznaniu, Lwowie, Lublinie, Katowicach, także Grodnie, Białymstoku, Warszawie. W czasie II wojny światowej kilkakrotnie aresztowany przez Niemców, przez pewien czas przebywał w obozie pracy w Niemczech, skąd zbiegł. W 1945 r. powrócił do pracy w teatrze, najpierw w Łodzi, później w Jeleniej Górze, Opolu, Szczecinie, znów w Łodzi. Świetne warunki zewnętrzene i głos o szerokiej skali pozwoliły mu stworzyć wiele intreresujących ról. Zajmował się też reżyserią teatralną.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2021.05.11 01:42:59
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych