Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Julian Stryjkowski

Julian Stryjkowski

 
zwiń

 • 1905. 04. 27
  Data urodzenia
  Stryj
 • 1957
  Odznaczenie
  Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
 • 1979
  Nagroda
  nagroda Fundacji im. A. Jurzykowskiego w Nowym Jorku
 • 1986
  Nagroda
  Nagroda im. S.Vincenza
 • 1993
  Nagroda
  Nagroda Polskiego PEN-Clubu im. J. Parandowskiego
 • 1996. 08. 08
  Data śmierci
  Warszawa; pochowany na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej

Pierwotne imię i nazwisko: Pesach Stark. Pisarz. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie (doktorat w 1932). Debiutował ok. 1928 opowiadaniem opublikowanym w dzienniku syjonistycznym "Chwila". Działał w nielegalnym ruchu komunistycznym, z tego powodu w latach 1935-36 był więziony. Po wybuchu II wojny światowej przedostał się na tereny zajęte przez ZSRR, był m.in. redaktorem wydawanego we Lwowie "Czerwonego Sztandaru". Po wybuchu wojny radziecko-niemieckiej przebywał w głębi ZSRR. Od 1943 przebywał w Moskwie, gdzie był redaktorem wydawanego przez Związek Patriotów Polskich tygodnika "Wolna Polska". W 1946 powrócił do Polski i podjął pracę w Polskiej Agencji Prasowej, m.in. w latach 1949-52 był korespondentem PAP-a w Rzymie. Należał do redakcji "Twórczości", w latach 1954-78 był kierownikiem działu prozy tego miesięcznika. W 1966 wystąpił z PZPR (w proteście przeciwko wykluczeniu z partii Leszka Kołakowskiego) i związał się z opozycją. W twórczości literackiej zajmował się przede wszystkim historią polskich Żydów, swoje doświadczenia z czasów pobytu w ZSRR opisał w powieści "Wielki strach".

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Pierwowzory i ekranizowane sztuki
schowaj

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2021.07.09 00:38:02
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl